Kanlı Tabya’ya bayram ilgisi

Kanlı Tabya'ya bayram ilgisi

Bayram tatilinde büyük ilgi gören müze, Osmanlı Devleti’nce 18. yüzyılın başlarında doğu sınırlarının korunması için inşa edilen ve Osmanlı-Rus Savaşı sırasında 5 Temmuz 1828’de Rus General Paskeviç komutasındaki 5 tugaydan oluşan 14 bin kişilik Rus kuvvetlerinin 70 top ve 20 bin mermilik mühimmatla gece baskını yaptığı 500 askerin şehit edildiği “BÜYÜK TABYA” idi.

Kars Kalesini ele geçiren buna karşın 4 bin kayıp veren Rus ordusunun bu saldırısı tarihe “Kanlı Tabya” geçti.

BAYRAMDA 6 BİN KİŞİ MÜZEYİ GEZDİ

Türkiye’deki üç interaktif müze arasında yer alan Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi, Kurban Bayramı dolayısıyla kente gelen ziyaretçilerin akınına uğradı. Müzeyi bayram tatilinde aralarında yabancıların da olduğu yaklaşık 6 bin kişi ziyaret etti.

kanlı tabya

İstanbul’dan gelen ziyaretçilerden Gamze Koyuncu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müzeyi heyecanla gezdiğini ifade ederek “Müze gerçekten çok muhteşem, bayıldım; atmosferi, havası çok güzel. İstanbul’da da birçok müzeye gittim, Kars’ta da böyle bir müzenin olması beni çok sevindirdi.” diye konuştu.

Müze savaş yıllarını hissettiriyor

Osmaniye’den bayram tatili için Kars’a gelen Alparslan Arıtı ise “Müze çok güzel bir çalışma olmuş, o günleri hissettiriyor, savaş ruhunu, şehitlerin, gazilerin ne hissettiğini hissetmeye çalıştım. Görseller, seslendirmeler çok güzel. Burada çok güzel bir müze yapılmış, burayı gördüğüm için mutlu oldum.” değerlendirmesini yaptı.

Arıtı, Kars’ta görülmesi gereken en önemli yerlerden birinin de bu müze olduğunu dile getirerek “Ecdat bu toprakları bize bağışlarken, bu toprakları kazanırken güle oynaya kazanmamış, o dönemde yaşananların hissedilmesi için herkesin buraları gelip görmesini tavsiye ederim.” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*