Kar Yağışı Bu Kez Farklı Etkiledi! Çamaşır ve Ağaçlara Neler Oldu?

Doğu Anadolu Bölgesi tamamen kara teslim olurken, yoğun kar ve dondurucu tipi günlük hayatı olumsuz yönde etkilemeye başladı.

Kar Van’ı Tümüyle Esir Aldı

Van Büyükşehir Belediyesi, kentteki olumsuz hava koşulları hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Yerel yönetim tarafından yapılan bu açıklamada, an itibari ile kentin 5 farklı yerleşim birimine ulaşım sağlanan yolların yoğun kar yağışından dolayı kapandığı ifade edildi.

Özellikle Başkale ve Gürpınar gibi ulaşımda öncelikli olan illerin yeniden ulaşıma açılması adına belediye ekipleri tarafından yoğun mesai yapıldığı belirtilen bu açıklamada, aşırı soğukların ağırlıklı olarak kentin kırsal kesimlerinde görüldüğü aktarıldı.

Çaldıran’da Vatandaşlar Çamaşır Astı, Don Buldu!

Öte yandan yine Van Büyükşehir Belediyesi tarafından elde edilen bilgiler ile Çaldıran ilçesinde vatandaşların kurutmak amacıyla dışarıya asmış olduğu çamaşırlarının adeta don olduğu, ağaçların ise aşırı soğuktan dolayı buz küresine dönüştüğü öğrenildi. Ayrıca binaların çatılarında sivri buz arkıtlar meydana gelirken, vatandaşların olası bir tehlikeye karşı dikkatli olması konusunda uyarıldı.

Yağan Kar Her Zamanki Gibi En Çok Çocuklara Yaradı

Kentteki yoğun kar yağışı, her zaman olduğu gibi yine en çok çocukları sevindi. Ayrancılar Mahallesi’nde sömestr tatilinin keyfini çıkaran çocuklar, karlı tepelerden poşet ve leğenlerle kayarak doyasıya eğlendi.

İlçede yaşamını sürdüren vatandaşlardan Haydar Çınarcı, aşırı soğukların ilçede hayatı olumsuz yönde etkilediğini ifade ederek gerekli olmadığı takdirde evlerinden dışarı çıkamadıklarını, mahalleye doğalgaz gelmesi ile beraber hayatlarının büyük oranda değişeceğini ve doğalgazı beklediklerini anlattı.

Öte yandan başka bir ilçe sakini Abdullah Kedali ise yapmış olduğu açıklamalarında, her sene kış mevsiminde dondurucu soğuklardan korunabilmek için neredeyse 4 – 5 ton civarında kömür tüketiminde bulunduklarını, doğalgazın en kısa sürede hizmete girmesi ile beraber rahat etmeyi beklediklerini dile getirdi. Yıllardır bölgeye doğalgazın getirilmesini beklediklerini, inşallah bunun da olacağını söyledi.

Muş ve Bitlis’te de Durum Vahim…

Elde edilen bilgilere göre Muş ve Bitlis’te de durum vahim. Yoğun kar yağışı ve tipiden dolayı Muş’ta yer alan 9 farklı yerleşim bölgesi (köy) ve 22 mezra Bitlis’te ise 5 yerleşim bölgesine giden yolun ulaşıma kapanırken, belediye ekipleri ise kapanan yolları yeniden ulaşıma açabilmek için yoğun çalışmalar başlattı.

Meteoroloji Daha Dün Uyarmıştı!

Meteoroloji 14’üncü bölge müdürlüğü tarafından dün bir açıklama yapılmış ve vatandaşlar gerek yoğun kar yağışına, gerekse sağanak yağışa karşı tedbirli ve dikkatli olunması konusunda uyarılmıştı.

Dünkü açıklamasında, Orta Karadeniz ve Doğu Karadeniz’de sağanak yağmur ve yer yer karla karışık yağmurun yağacağını ifade eden Meteoroloji yetkilileri, Doğu Anadolu Bölgesi’nde özellikle Van, Bitlis, Muş ve Hatay gibi illerde yoğun kar yağışının olacağını belirtmişti. Bunun ile beraber bu bölgelerde yaşayan vatandaşların aşırı soğuklarla beraber oluşabilecek tipi, don ve buzlanmalara karşı dikkatli olunması gerektiği, kapalı olan yollara asla girilmemesi ve seyahat etmekte ısrarcı olunmaması ile ilgili de önemle uyarı yapılmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*