Kara Cirit: Uşak’ın Gerçek Savaş Oyunu

Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşan Uşak geleneği “kara cirit” 7’den 70’e herkesin ilgisini çekiyor. Uşak’ın dağ köylerinde hafta sonları düzenlenen gelenekte kuralsız cirit müsabakaları düzenleniyor. Komşu köylerin katılım gösterdiği etkinlikte puanlama sistemi bulunuyor ve köyler arasında müsabakalar yapılıyor.

Uşak’ın dağ köylerinde hafta sonları düzenlenen gelenekte her yaştan sporseverler bulunuyor. Osmanlı döneminde saray sporu olarak yapılan “kara cirit”, zamanında askerlerin at üstünde yapmış oldukları antrenman sayesinde doğan bir ata sporu olarak yer alıyor.

Askerlerin at üstünde antrenman yaparak doğması sonucunda günümüze ulaşan gelenek, tam anlamıyla bir savaş, at ve av sporu olarak tanımlanıyor.

Komşu Köyler Katılım Gösteriyor

Osmanlı döneminden bu yana yapılan geleneğe, komşu köylerden katılım geliyor. Tüm komşu köylerin katılım gösterdiği gelenek, son zamanlarda şehir merkezinden gelen katılımcıların da gelmesiyle birlikte cirit müsabakalarına dönüştü. Böylelikle cirit müsabakaları yapılarak köyler arasında sporla birlikte etkileşim sağlanıyor.

Gelecek nesillere miras olarak bırakılması hedeflenen eğlenceli sporda, her yaştan Uşaklı bulunuyor. Hava durumu ne olursa olsun her koşulda oynanabiliyor. Gençlerin de kendisini gösterebildiği gelenekle farklı sporların tanıtımı yapılıyor.

Tam Bir Savaş Oyunu

Yapılan cirit müsabakalarıyla ilgili olarak Dostlar Atlı Kulübü’nün başkanı Sıtkı Işıkalan, kuralsız cirit oyununun tam anlamıyla bir savaş oyunu olduğuna değiniyor. Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından düzenlenen cirit müsabakalarında puan sistemi bulunuyor. Aynı zamanda belirli kurallar çerçevesinde oyunlar gerçekleşiyor.

Yapılan müsabakalarla ilgili olarak Işıklan açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Takımlar belirli çizgiler içinde hareket eder ve çok yakın mesafeden atış yapılamaz. Atış da sporcunun ve atın belirli noktalarına doğru yapılır. Kuralsız cirit, sporcuların kıyasıya mücadele ettiği, oldukça sert geçen, zaman zaman atların ve sporcuların yaralandığı gerçek savaş oyunudur. Çok yakından bile değnek atılır. Hızlı olmak, atı çok iyi kontrol etmek, atın üzerinde güçlü şekilde hücum etmek ve savunma yapmak önemlidir. Ciridi karşı sporcuya isabet ettirmek onun attığı ciridi yakalamak ya da kaçmak çok önemli”

30’u Aşkın Cirit Kulübü Bulunuyor

Günümüzde Uşak şehir merkezinde 30’dan fazla cirit kulübü yer alıyor. Bu cirit kulüplerine bağlı takımların ise 500’den fazla cirit atı bulunuyor.

Karun Atlı Spor Kulübü Oyuncusu Gürsel Taşavlı, yapılan cirit müsabakalarıyla ilgili olarak köylerde yaşayan çocukların bu sporla birlikte at biniciliğini öğrendiğini ve ata sporu olan cirit oyununu benimsediklerini ifade ediyor.

Taşavlı, kırsal bölgelerde yapılan kuralsız cirit oyununun diğer oyunlara göre daha hızlı olduğunu vurguluyor. Her hafta sonu bu gelenek için insanların bir araya geldiğini de belirten Taşavlı, “Biz kendimizi bildik bileli kuralsız cirit oynuyoruz. Her yaştan insanı görebilmek mümkün” diyerek düşüncelerini dile getiriyor.

Düğün, bayram ve sünnet gibi özel günlerde de köyün gençleri tarafından kendilerini kanıtlamak amaçlı bu tarz müsabakaların yapıldığını söyleyen Tavşanlı, gençler için bu sporun oldukça keyifli bir spor olduğunu ifade ediyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*