Kariyerinizin Hangi Aşamasında Hangi Becerinizi Geliştirmelisiniz?

Kariyerinizin başlangıç aşamasında, sahip olduğunuz becerilerin çeşitliliği işe alım sürecindeki şansınızı arttırırken aynı zamanda pek çok şirketin de dikkatini çeker. Bir işe başvuru yaparken üniversiteden mezun olduğunuz bölümün yeterli olmadığını bilmeniz gerekir. Bu süre içerisinde pek çok alanda kendinizi geliştirmeli, staj ya da iş deneyimi elde etmeniz, işsiz kalma sürecinizi kısaltır. Pek çok beceri ve deneyim de çalışma hayatı içerisindeyken kazanılır.

Kariyer yaşamınıza başladıktan sonra sahip olduğunuz becerileri kullanmaya da başlamış olursunuz. Fakat bu yaşam içerisinde sahip olduğunuz becerileri geliştirmek de oldukça önemlidir. Geri planda kalmak, zayıf ve güçlü yönlerinizin farkına varmamak ve kendinizi hem mesleki hem teknik hem de kişisel açıdan geliştirmemek, sahip olduğunuz işi kaybetmenize neden olabilir çünkü, şirketler kendilerini geliştiren ve ilerleyen, bulunduğu konumda belli hedefleri olan ve bu hedefler doğrultusunda başarılar elde eden personeller ile çalışmak ister. Bu kavrama uymadığınız takdirde, sahip olduğunuz işle de vedalaşmanız gerekir.

Sahip olunması gereken özellikler, beceriler ve yetkinlikler hakkında pek çok makale ya da yazı okumuş olabilir, kendinizi işe alım sürecine kadar geliştirmiş olabilirsiniz. Fakat kariyer yaşamınızın hangi noktasında, hangi becerinizi geliştirmeniz ve kariyeriniz ilerledikçe becerilerinizde nasıl bir gelişim göstermeniz gerektiğini bilmiyor olmanız, insanların ve kariyer uzmanlarının bu konudan bahsetmemesidir. Başlangıç aşamasında oldukça değer verilen ve önemli görülen beceriler, işe alım sonrasında önemini kaybediyorsa, bir personel olarak sizin de öneminiz giderek kayıp olacaktır. Kariyer yaşamında ilerledikçe yeni becerilerin kazanılması ve var olan becerilerin de geliştirilmesi gerekir. Bir işte terfi alabilmek için her yönden güçlü olunması şarttır.

O halde, sorulması gereken soru “Kariyerinizin hangi aşamasında hangi becerinizi geliştirmelisiniz?” olmalıdır.

Teknik Beceriler İhmal Edilmemeli

Genel olarak personellerin yaptığı en büyük hata, teknik becerilere yeteri kadar önem vermemektir. Meslek yaşamı boyunca geliştirilmesi gereken ilk beceri bölümü teknik olanlardır. Teknolojinin de iş dünyasına fazlası ile dahil olduğu unutulmadan mutlaka kodlama, tasarım, araştırma ve geliştirme becerilerini her personel kazanmalıdır. Daima kendinizi “Daha ne kadar iyi olabilirim?” şeklinde telkin etmeniz gerekir. Fakat geliştirdiğiniz tek alan bunla sınırlı kalmamalıdır.

Teknik becerilere ek olarak sosyal beceriler de eklenmelidir. Sahip olduğunuz her iş pozisyonunda aranan bir beceri veya özellik vardır. Örneğin müşteri ilişkileri yetkilisi iseniz etkili iletişim becerisine sahip olmanız gerekirken proje yönetimi ekibinde çalışıyorsanız lider ruhlu olmanız aranan özellikler arasında yer alabilir. Kendinize her alanda yatırım yapmak, tüm mesleki yaşamınızda önemli bir role sahiptir.

Beceri Geliştirme Planı

Becerilerinizi geliştirmek için her zaman planlı ve düzenli olmanız gerekir. Nasıl ki her ay yapacağınız toplantıların günü, saati ve yeri belli ise sahip olduğunuz iş pozisyonu, bu pozisyona ait görev ve sorumluluklara göre gelişmesi gereken becerilerinizi de bir plan dahilinde ilerletmeniz şarttır. “Beceri Geliştirme Planı” olarak adlandırılan bu planı 3 adımda uygulayabilirsiniz. Bu adımlar şu şekilde yer alır:

  • İlk adım öz değerlendirme yapmaktır. Yaptığınız son işteki performansınızı, verimliliğinizi ve kişisel özelliklerinizi değerlendirmelisiniz. Kendinizi hangi alanda güçlü ve hangi alanda zayıf hissettiğinizi tespit etmelisiniz. Bunları düşünürken objektif olmanız gerekir.
  • İkinci adım şirketinizin ve kendi kariyerinizin açısından bu durumu yöneticinizle görüşmektir. Şirket açısından neyin önemli olduğunu, kariyerinizde nasıl bir gelişim sağlayabileceğinizi yöneticiniz ile görüşmek size yol gösterir.
  • Üçüncü adım ise kendinizi, sosyal ve teknik becerilerinizi geliştirecek yollar keşfetmektir. Bu yollar mesleki ve kişisel gelişim alanında sizlere fayda sağlamalıdır.
Sosyal İnsan hakkında
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.