Kıyamet Saatini Gece Yarısına 2 Kalaya Getirdiler! Bu Ne Anlama Geliyor?

İnsanoğlunun felaketini temsil eden ve kıyametin kopuşuna ne kazar zaman kaldığını gösteren Kıyamet Saati’nde ayarlama yapıldı. Saat, gece yarısına 2 dakika kalacak şekilde kurulurken, bu sayede gece yarısı insanlığın sonunu temsil etmiş olacak.

Saat, İlk Defa İnsanlığın Sonuna Bu Kadar Yakın!

Amerika Birleşik Devletleri’nin Hiroşima ve Nagazaki’ye atmış olduğu atom bombalarını geliştiren kadro, kendi geliştirmiş oldukları bu bombanın gücünden korkarak, nükleer silahlardan dolayı insanoğlunun toplu felaketine ne kadar süre kaldığını gösteren bir saat icat etmişti. İcat edilmesinin ardından her yıl yeniden ayarlanan bu Kıyamet Saati, aradan geçen 66 yılın ardından ilk defa insanlığın sonuna bu kadar yakın gibi görünüyor.

Saat, Geçtiğimiz Yıl da 30 Saniye İleri Çekilmişti

Hatırlayacak olursak 2016 yılında sabit bir şekilde kalan Kıyamet Saati, bir sonraki yıl 30 saniye ileri çekilmişti. 2018 yılında ise yine 30 saniye kadar ileri çekilen saat, aradan geçen 66 yılın ardından ilke kez bu kadar ilerleme kaydetti ve daha önceki rekorunu egale etmiş oldu.

1953 yılında, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki soğuk savaş oldukça hararetlenmiş ve her iki ülke de birbirine karşı oldukça güçlü ve tehlikeli silahlar kullanmıştı. Kullanılan bu silahların başında hidrojen bombaları gelmişti. Öte yandan İkinci Dünya Savaşı’nın ardından tek çatı altındaki bütünlüğünü sağlayamayan ve koruyamayan Almanya’nın batısındaki Amerikan askerleri, Sovyetler Birliği’nin Demir Perde baskısı altındaki olan Doğu Avrupa’dan kendileri için gösterilebilecek herhangi bir taarruza karşı hazırlık yapmaya başlamıştı. Üstelik bunun ile beraber Amerikan askerleri, nükleer silahlar ile gerçekleştirilebilecek saldırıların taktik hedeflerini dahi belirlemişti.

Kıyamet Saati’nin İlerlemesinde Pek Çok Neden Var!

Kıyamet Saati ile alakalı olarak açıklama Bulletin Başkanı Rachel Brunson tarafından yapıldı. Brunson saat değişimi ile alakalı bu açıklamalarını Washington’un Ulusal Basın Kulübü’nde yaparken, saatin ileriye çekilmesinde pek çok neden olduğuna dikkat çekti. Ayrıca bu nedenlerin bazılarının siyasal, bazılarının ise çevresel faktörler olduğunu da ekledi.

Bu saatin ileri alınmasındaki etkenlerin birincisinin iklim değişikliği ve küresel ısınmayla alakalı yeteri kadar çalışma yapılmaması olduğunu söyleyen Brunson, bazı şirketlerin bu konuda ciddi çalışmaları olsa da ya da Almanya gibi ülkelerin temiz enerji adına önemli faaliyetleri olsa da, pek çok ülkenin çalışmasının yeterli olmadığını dile getirdi.

Bulletin bünyesindeki o ekibin oluşturulması ve saatin ileri alınması konusunda karar veren bilim insanlarının kaygılanmasına neden olan bir diğer etken ise insanlığın kurumlara karşı güven duymaması ve bilgi mimarisinin siyasi amaçlar doğrultusunda kasten istismar edilmesi olarak ifade edildi. Bulletin Başkanına göre, dilin pervasızca kullanılması oldukça büyük bir probleme neden olurken, bu problem de aşırı kaygılanmaya neden oluyor. Gerçek ile kurgu arasındaki farklılıkları algılayabilmenin önüne geçen hareketler kritik konuların çözümlenmesinin önüne geçerken, aynı zamanda problemlerin katlanmasına da olanak sağlıyor.

Durum, İyi ya da Kötü Yönde Hızlı Bir Şekilde Gelişebilir

Son olarak Kıyamet Saati, geliştirildiği ilk yılında, yani 1949’da 11:53’e ayarlanmıştı. O tarihten bu yana 12’ye 17 kala ve 2 kala arasında değiştiriliyor. Bilim insanları, olumlu ya da olumsuz yönde değişikliklerin oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşebileceğini söylüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*