Kurşunlu Han, Yunus Emre Enstitüsü’nde devredildi

Kurşunlu Han, Yunus Emre Enstitüsü'nde devredildi

Makedonya’da bulunan Osmanlı’nın ve yine keza Makedonya’nın en önemli kültürel varlıklarından biri olarak gösterilen Kurşunlu Han, Türkiye’yi, Türk dilini, tarihini, kültürünü ve sanatını tanıtmak amacı ile faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüsü’ne devredildi.

2015’te Makedonya parlamentosunda iki ülke arasında imzalanan anlaşma onaylanarak Kurşunlu Han’ın Türkiye Cumhuriyeti’ne devredilmesi kararının ardından sonunda Türkiye’nin Makedonya’da ki varlığı olan enstitü’ye devri gerçekleşti.

Her Şey Devredildi

Geçmişte orada önemli bir varlık gösteren terör örgütü FETÖ’nün bağlantılarını kullanarak, Kurşunlu Han’ın Türkiye tarafından yapılacak restorasyon planına verilecek onayın önünü kesmesi devir teslimin gerçekleşmesini engellemişti.gerçekleşmemişti.

Bu sayede uzun yıllardır uğraş verilen Osmanlı yadigarı’nın devir bilgisi Makedonya Kültür Bakanlığı tarafından Yunus Emre Enstitüsü Üsküp Müdürü Şemsettin Şeker’e tebliğ edildi. Restorasyona da onay çıktı.

Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara ve Yunus Emre Enstitüsü Üsküp Müdürü Dr. Şemsettin Şeker’in girişimleriyle çözüme kavuşan Kurşunlu Han artık Türk kuruluşlarının faaliyetlerinde kullanılacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*