Manavgat Kent Müzesi kapılarını açıyor

Manavgat Kent Müzesi kapılarını açıyor

Yapım çalışması tamamlanan müze Eski Hisar Mahallesi ile Örnek Mahallesinin birleştiği Rauf Denktaş Köprüsü altında oluşturulurken, müze bin 200 metrekarelik alana inşa edildi.

Uzman bir ekip tarafından çalışmaları tamamlanan müze’de, Girit Kültürü, Yörük Kültürü yanı sıra Manavgat yerli halk kültürünü de yansıtan 3 binden fazla parça eser görücüye çıkacak. 50 sahnelemenin bulunduğu müze de birer adet kütüphane, yörük çadırı, zanaat bölümü, tarım bölümü, tarımsal üretim bölümü, gelenek, görenek, dokuma ve müzik bölümü, yemek kültürü bölümü, Manavgat’ın doğal zenginlikleri bölümü, müze kafe ve 2 sinevizyon bölümünden oluşan toplam 14 odaya sahip.

Küratörlüğünü Prof. Dr. Nevzat Çevik’in üstlendiği müzenin mimari proje çalışması Devrim Çimen, grafik tasarım’ı da ise Graphx Ajans’ca yapıldı. Müzenin bilim ekibinde yer alan isimlerden Prof. Dr. Feriştah Alanyalı, Prof. Dr. Hüseyin Alanyalı Antik Dönemler çalışmasını, Süleyman Demirel Üniversitesi’nde görevli Prof. Dr. Bahset Karaca Osmanlı Dönemine, Mahmut Öz Osmanlı Arşiv Belgelerine, Akdeniz Üniversitesi’nden Dr. Fatih Uslu yörük kültürü’ne, Prof. Dr. Ali Erdoğan Fauna ve Kuşlar’a, Prof. Mehmet Öz ve Uzman Rızvan tunç kurbağa ve sürüngenlere, Doç. Dr. Mustafa Yavuz memelilere, Akdeniz Üniversitesi’nden Dr. Candan Aykut flora, Hüseyin Çimrin turizm hikayelemesi için çalışırken, Prof. Dr. Nevzat Çevik ve Serhat Karakaya’da teşhir ve tanzim çalışmaları ile ilgilendi. Fotoğrafların derlenmesi ise Tevfik Köymen tarafından yapıldı.

Belediye Başkanı Şükrü Sözen, “Manavgat Kent Müzesi, Manavgat’ımızı simgeleyecek en önemli projelerden birisi. Müzenin sahibi de Manavgat halkıdır. Kent müzemizin açılışına tüm vatandaşlarımızı davet ediyorum” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*