Meisner Tekniği Nedir? Oyunculukta Meisner Tekniği

Türkiye’de henüz yeni yeni önem kazanmış olan Meisner Tekniği, yıllardır Amerika’da çok yaygın bir şekilde kullanılan ve eğitimi verilen bir tekniktir. Birçok oyunculuk tekniğinin bir arada  konuya hakim olunarak öğrenilmesini sağlayan bu teknik, bir arada ya da grup halindeki eğitimlerle verilebilmektedir.

Türkiye’de Meisner Tekniği eğitimini iki yer vermektedir. Biri Craft, diğeri ise Çimdik Kumpanya’dır. B eğitim, oyunculuk tekniğini öğrenmek için mimari bir inşaat planı hazırlamanızı sağlamaktadır. Oyunculuğun en temelinden başlayarak adım adım çatıya kadar çıkmanızı sağlar.

Oyunculukta oldukça önemli olan hareket, diksiyon ve artikülasyon kavramlarının öğrenilmesinde büyük faydaları vardır. Oyunculuk içerisinde yaşanan kafa karışıklıklarının giderilmesi için en başarılı yöntemdir.

Meisner Tekniği’ni öğrenmek için eğitimlere katılamıyorsanız aşağıda yer alanları okuyarak kendi kendinize bir eğitim vermeyi tercih edebilirsiniz.

Duygusal Farkındalık Yaratın

Sesinizi ve hareketlerinizi özgün olarak kullanmalısınız. Bu sayede dürtülerinizi harekete geçiren etkilerle temas halinde olursunuz.

Duygusal Sezilere Kulak Verin

Her insanın içerisinde çok büyük ve farklı bir güç vardır. Bu gücün kaynağı duygulardır. Gücünüzü arttırmak için duyguların kontrol altına alınması gerekir.

Empati Yapın

Karşınızdaki insanın duygularını anlayabilirseniz, oyunculuğunuzda duygudaşlık kurabilirsiniz. Eşi terk eden bir kadın rolünde kahkahalar atarken ağlayabilmeniz için empati yapmanız şarttır.

Duygusal Zekanızı Kullanın

Emotional quotient (EQ) olarak adlandırılan duygusal zeka, bir aktör ya da aktris için en kıymetli tekniktir. Duygusal zeka kullanılabildiği müddetçe oyunculukta adım atılması kolaylaşır.

Güvenmeyi Öğrenin

Oyun oynadığınız partnerlerinize karşı güven duymalısınız. Bu, sanatçı topluluğu içerisinde yer almanızı ve onların güçlü ya da zayıf yanlarını keşfederek daha rahat bağ kurmanızı sağlar.

Ana Odaklanın

Mesleğiniz ne olursa olsun yapmanız gereken tekniklerden birisi hızlı karar verebilmektir. Hızlı karar verebilmek için daima ana odaklanılması ve o anda kalınarak işin hızlı kararlar alınarak yapılabilmesi önemlidir.

Bakış Açısı Kazanın

Size verilen roldeki karakterin bakış açısını anlayabilirseniz, rol kabiliyetiniz gelişir. Bu sayede duygularınızı izleyiciye daha rahat bir şekilde geçirebilirsiniz. Rolünüzü izleyiciye ne kadar hissettirebilirseniz, sürekli hatırlanan bir oyuncu olursunuz. Önemli olan edinmiş olduğunuz bakış açısını herkese yansıtabilmektir, bunu unutmayın.

Sanatlı Konuşun

Sanat üzerine konuşmalar yapmak, kendi sanat yönünüzü keşfetmeyi sağlar. Hangi konu üzerinde konuşmayı seviyorsanız sanatınız o yöndedir. Konuşma dilinizi İstanbul Türkçesi yerine kendi tarzınızda belirlemeli, sanatçı kişiliğinizi ön plana koymalısınız.

Oyunculuk Kültürünü Sahiplenin

Oyunculuk kültürünü sahiplenmek, o kültürün bir parçası olmak demektir. Dünyaca ünlü büyük oyuncuların yer aldığı sanat camiasında olmaya, sanat etkinliklerine katılmaya özen gösterin. Oyuncuların hal ve hareketlerini gözlemleyerek o kültürün bir parçası olabilirsiniz.

Bilim ve Sanatı Birleştirin

Meisner Tekniği’nin temelinde, bilim ve sanatı bütünleştirmek yaratır. Bilim ve sanat aracılığı sayesinde kullanmış olduğunuz oyun enstrümanlarını ya da eşyalarını daha doğru bir şekilde kullanabilirsiniz. Doğru sesleri çıkartmak ya da çıkarmak için duyusal merkezlerinizle daima temasta olmalısınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*