Meteoroloji Tembihledi, Bu İllerde Yaşayanlar Dikkat!

Meteoroloji ülke genelinde meydana gelecek hava durumu hakkında uyarıda bulundu. Yapılan açıklamaya göre ülkenin Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun batısı ve kuzeyi, Orta Karadeniz, Rize ve Artvin gibi bölgelerde yoğun bir yağış beklenirken, 4 ilde ise buzlanma ve don bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruya göre Salı günü, yani bugün İç Anadolu Bölgesi’nin kuzeyi ve batısı, Orta Karadeniz Bölgesi, Artvin ve Rize gibi illerinin kıyı bölgelerinde yoğun yağış bekleniyor.

Genel olarak bu yağışların yağmur ve sağanak şeklinde gerçekleşeceği tahmin edilirken, Orta Karadeniz’in iç kesimlerinde, Kuzey Ege’nin iç bölümleri ile İç Anadolu’nun kuzey ve batısında karla karışık yağmur ve yer yer hafif kar yağışı olacağı söyleniyor.

Karadeniz Bölgesi’nde Yine Yağışlı, Yine Yağışlı!

Meteoroloji ayrıca açıklamalarında, yağışların gece saatleri itibari ile başlangıç göstereceği konusunda telkinde bulunurken, Antalya’nın batı bölümlerinde şiddetli, kent merkezi ve Serik ilçesi etrafında ise çok kuvvetli ve şiddetli gerçekleşeceği tahmininde bulundu. Bunun ile beraber iç ve doğu kesimlerinde buzlanma ve don olaylarının yaşanması beklenirken, hava sıcaklıklarının ise Karadeniz’in kıyı bölgelerin 2 ve 6 derece arasında düşüş yaşanacağı, diğer bölgelerde ise ciddi ölçüde değişikler yaşanmayacağı öngörülüyor.

Bölgede Şiddetli Soğuk Hava Rüzgarları Esecek!

Ayrıca rüzgarların da çoğunlukla güney ve güneydoğu, bugün Karadeniz kıyı bölgelerinde kuzey ve kuzeybatı yönlerinden şiddetli olmadan, ara sıra ise orta şiddetle eseceği tahminlerinde de bulunuldu.

Van ve Bitlis’te Buzlanma

Öte yandan Meteoroloji 14’üncü Bölge Müdürlüğü tarafından da bugün ile alakalı hava durumu uyarıları yapıldı. Doğu Anadolu Bölgesi’nde Van, Bitlis, Muş ve Hakkari illeri için çığ ile buzlanma tehlikelerine karşı dikkatli olunması konusunda kesin uyarılarda bulunan Meteoroloji, bölge genelinde is havanın parçalı bulutlu ve çok bulutlu olacağını belirtti.

Doğu Anadolu’da Sis ve Pus

Gece ve sabah saatleri itibari ile don ve buzlanma ile bazı yerlerde sis ve pus beklentisi olan Doğu Anadolu Bölgesi’nde, hava sıcaklıkları kayda değer bir oranda değişiklik göstermeyeceği açıklandı. Bölgedeki en düşük hava sıcaklığı ise sıfırın altında 6 ile Van’da yaşanırken, yine Muş’ta 8, Hakkari’de 10 ve Bitlis’te ise 13 derece olacağı ifade edildi.

Meteoroloji 14’üncü Bölge Müdürlüğü tarafından bölgede yapılan ölçümlere göre ayrıca bugünün en yüksek sıcaklığı 2 derece ile Van’da yaşanırken, Bitlis ve Hakkari’de sıfırın altında 3 derece, Muş’ta ise 4 derece olacak şekilde sıcaklık olacak. Van Gölü’nde hava parçalı bulutlu ve az bulutlu olacak.

Bölgenin hava durumu ile alakalı bu tahminlerin ardından bölge halkına önemli uyarılarda bulunan Meteoroloji 14’üncü Bölge Müdürlüğü, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaşamını sürdüren vatandaşların buzlanma ve çığ tehlikelerine karşı oldukça dikkatli olması, gerekmediğinde dışarı çıkmaması gerektiğini söyledi. Yaşanabilecek her türlü olumsuz duruma karşı gerek bölge halkının, gerekse yetkililerin tedbirli ve ihtiyatlı davranması gerektiğini de açıklamalarına ekledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*