Milas Yörük Obaları Kültür Derneği etkinliğinde toplandılar

Milas Yörük Obaları Kültür Derneği etkinliğinde toplandılar

Dayanışma amacı ile tertiplenen yemek etkinliğinde, Muğla’nın Fethiye ve Dalaman ilçelerinin yörük dernekleri başkanları da yer aldı. Etkinlik yörük eğlenceleri ile oldukça keyifli anlara sahne oldu.

Etkinliğinden ev sahibi dernek başkanı Turgut, “Yörükler arasında ki dayanışmanın önemini vurgulayarak, tertiplediğimiz yemek etkinliğine katılan tüm dostlara ve yörüklere teşekkür ediyorum. Başarı sadece bizim değil, tüm Milas Yörük Obaları Kültür Derneği’ne gönül verenlerin başarısıdır. Derneğimize katılan yeni üyelerimiz ile birlikte güzel işler yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

Daha sonra konuşma için sahneye davet edilen Fethiye dernek başkanı Ramazan Kıvrak, Milas’ın kendi nezdinde özel bir yeri olduğuna değinerek, “Tüm Türk devletleri, Yörüklerin kıl çadırında kurulmuştur. 16’sı cihan devleti olan 135 devlet kurduk. Son 3 devletten bahsetmek istersek; 1035’te kurulan 1071’de Anadolu’yu yeniden fetheden Sultan Alparslan, Oğuz’un Kınık boyundandır yani Yörük’tür. 1299’da cihan devleti Osmanlı’yı kuran Osman Bey, Oğuz’un Kayı Boyu’na mensup Karakeçi Türklerindendir. Yine 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kızıloğuz Kocacık Yörüklerindendi. Biz, 8 bin yıldır zeybek oyunu kültürünü ayakta tutuyoruz. El kaldırdığımız zaman gökyüzü, diz çöktüğümüz zaman yeryüzü bizim, dönerken dünya bizim diyoruz. Biz 2 Mustafa’dan vazgeçemeyiz; biri Allah’ın insanlığa bize gönderdiği peygamberimiz Muhammed Mustafa, birisi de Türklüğü kurtaran, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Gazi Mustafa’dır” dedi.

Konuşmalar sonrasında Dalaman dernek başkanı Kadriye Efe, meydana çıkarak zeybek oynadı. Arından yöre sanatçılarından Turgut Taş ve Pınar Gül türküleri ile gece devam etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*