Milyonluk Soru Olarak Karşınıza Çıkabilir! Çobanbey Sınır Kapısı Neden Kapatıldı ve Tekrar Açıldı?

Kilis’in Suriye’ye açılan kapısı olarak uzun zamandır hizmet veren Çobanbey Sınır Kapısı, taşıma işlemleri nedeniyle bir süredir hizmetlerini durdurmuştu. Taşınma işlemlerinin tamamlanmasının ardından gümrük kapısından geçişler dün itibari ile yeniden başladı.

GAP Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklama ile daha önce taşınma işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi adına geçtiğimiz hafta geçişlere kapatılan Çobanbey Gümrük Kapısı’nın yeniden hizmet vermeye başladığı bildirildi.

Sınır Kapısının Kalitesi A Sınıfına Yükseltildi

Bakanlığın yapmış olduğu bu yazılı açıklamada, Fırat Kalkanı Harekatı’nın ardından insani yardım için açılan Çobanbey Sınır Kapısı, daha sonrasında ticari geçişler adına geçici saha haline getirilerek şimdiye dek 70 bin tırın geçişi sağlanmıştı. Hizmet binası ile gümrük sahasının A sınıfı bir kaliteye sahip olması adına yapılan çalışmaların ardından yeniden ticari geçişlere açılan ve bugüne kadar geçici sahada hizmetlerine devam eden Çobanbey Sınır Kapısı’nın dün itibari ile yeni sahasında daha yüksek bir kalite ile hizmet vermeye başladığı ifade edildi.

GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdür Halil Şaşmaz, gümrük yetkilileri ile beraber dün sabah saatlerinde sınır kapısına giderek, gerekli incelemelerde bulundu.

Yeni Sınır Kapısı Oldukça Modern Bir Şekilde İnşa Edildi

Geçtiğimiz aylarda kapatılmasının ardından dün itibari ile yeniden hizmet vermeye başlayan Çobanbey Gümrük Kapısı’nın Türkiye’ye yakışır olacak şekilde inşa edildiği belirtilen bu açıklamada, bu gümrük kapısının, ihtiyacı olan tüm personelleri tamamlanarak, bagaj x – ray, tır x – ray, dedektör köpekleri ve radyasyon ölçüm cihazı gibi teknik cihazlar ile kusursuz bir hale geldiği ifade edildi. Bunun ile beraber Karkamış Gümrük Kapısı’nda olduğu üzere Çobanbey Gümrük Kapısı’nda da tek durak sistemi uygulanmaya başladığı da dile getirildi.

Artık Sürücülerin Aracından İnmesi Gerekmeyecek

Tüm bunların yanı sıra GAP Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yapmış olduğu bu yazılı açıklamasında, oldukça modern bir şekilde yeniden inşa edilen Çobanbey Gümrük Kapısı’nda sürücülerin kantar, pasaport, gümrük muayene ve tescil işlemlerinin araçlarından inmesine gerek olmadan gerçekleştirilip, giriş – çıkış işlemini yapabileceğine dikkat çekildi.

Sınır Kapısı Teknik Yetersizlikten Dolayı Kapatılmıştı

GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Halil Şaşmaz, geçtiğimiz aylarda yapmış olduğu açıklama ile Kilis’in Elbeyli ilçesinde yer alan ve Suriye’ye açılan kapısı Çobanbey Gümrük Kapısı’nın, teknik nedenlerden dolayı hizmete kapatıldığını duyurmuştu. Gümrük kapısının Suriye tarafında yer alan neredeyse 100 adet Türkiye plakalı aracın ülkeye alınmış, Türkiye tarafında yer alan 300 aracın ise, herhangi bir mağduriyete sebebiyet vermemek adına Öncüpınar Gümrük Kapısı’na yönlendirilmişti.

Kasım ayında yapmış olduğu bu açıklama ile Bölge Müdürlüğüne bağlı Çobanbey Gümrük Kapısı’nın teknik yetersizlik sebebiyle ticari geçişlere kapatılmış olduğunu ifade eden Halil Şaşmaz, Türkiye’den ihracat için mal çıkaran araçların mağdur olmasını engellemek için gerekli tedbirlerin alındığını, bu araçların Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan çıkış yapabileceğini ifade etmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*