MIPCOM’a Türk dizileri damga vurdu

MIPCOM'a Türk dizileri damga vurdu

Dünya’nın televizyon sektörü için en önemli fuarları arasında gösterilen MIPCOM’da, yine Dünya’nın en çok dizi ihraç eden ülkesi Türkiye’nin dizilerine olan ilgi bir hayli yüksekti. Bugün 150’den fazla ülkede gösterimde bulunan Türk dizileri bulunuyor.

Fatmagül’ün Suçu Ne, Kara Sevda vb. gibi diziler hala başka ülkelere satılmaya devam ederken, bu yıl ki fuarda gözler yeni yayınlanmaya başlayan dizilerde idi. Ne kadar ilgi görüp, kaç ülkeye satılacakları merak konusu olan dizilerin patronları da festivalde yerini aldı.

Türk dizilerine ilgi büyük

Fuar’da Türkiye’nin hemen hemen tüm televizyoncuları yer alırken, dizilerin yurt dışına satışında bilinen markalar olan ‘Inter Medya’ ve ‘Global Agency’ ile birlikte, Ay Yapım ve Med Yapım’ın birlikte kurduğu Madd Entertainment’in başında ki isimler fuarda boy gösteren isimler oldu.

Show Tv’de yayınlanmaya başladığından bu yana gördüğü ilgi giderek artan Gülperi için özel bir partinin düzenlendiği fuarda, özellikle Nurgül Yeşilçay’a olan ilgi büyüktü, haliyle diziye olan ilgi de.. Gülperi’nin yurt dışı dağıtımından sorumlu olan Global Agency’nin patronu İzzet Pinto, fuarda en çok dikkat çeken dizinin Gülperi olduğunu belirtti. Cannes’de Fresh Tv Fiction listesinde yer alan tek Türk dizi olarak yer alarak büyük bir başarıya imza atan, Bir Zamanlar Çukurova ve Çukur’a olan ilginin yükseldiği de, bu dizilerin dağıtımını yapan Inter Medya patronu Can Okan tarafından açıklandı.

Med ve Ay Yapım ortak şirketi olan Madd, bu iki firmanın Eylül 2018 itibari ile başlayan dizilerinin satış hakkını elinde bulundurduğu için, firmanın başında yer alan Ateş İnce, Kızım ve Kasım ayında başlayacak olan Çarpışma’ya olan talebin bir hayli yüksek olduğunu dile getirdi.

Çukur’un 20 ülkeye satıldığını söyleyen Can Okan, Acun Medya ile yaptıkları anlaşma sonrasında Exathlon’un da ilgi gördüğünü, günlük dizi Beni Affet’in de yurt dışında çok izlenen bir dizi olduğunu söyledi. Hatta oranda veren Okan, Beni Affet’in Fas’ta aldığı share’in 66.5 olduğunu dile getirdi.

Bu görüşmeyi yapan Vatan’dan Oya Doğan, Can Okan’a yönelttiği, “bir dizi de ne olursa satılır?” sorusuna ise şu cevabı aldı:

“Her ülkede bir insanın başına gelebilecek dertlerin işlenmesi gerekli. Ama onların çözümleri de olmalı. Umut vermesi gerekiyor. Kadın odaklı ama modern işler satılıyor” cevabını veriyor. Peki oyuncuların yurt dışı satışına etkisi var mı? Okan, “Eskiden daha fazla oyuncu odaklı işler satıyorduk. Şimdi işimiz hikaye odaklı olmaya başladı. Bence ana satış elemanımız hikayelerimiz. Çünkü o olunca her şeyi satabiliriz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*