Müzede Selfie Günü Kutlandı

İlki geçen yıl 17 Ocak 2018 tarihinde kutlanan “Müzede Selfie Günü”, bu yıl 16 Ocak 2019 tarihinde kutlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan 300’ü aşkın müze ve ören yerinde kutlamalar gerçekleşti.

300’den fazla müze ve ören yerinde gerçekleşen kutlamalara bu yıl Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve eşi Pervin Ersoy, Rahmi Koç gibi ünlü isimler de katıldı. Etkinlik kapsamında müze ve ören yerlerini ziyaret edenler tarihi eserler ile öz çekim yaparak sosyal medya hesaplarında paylaşımlarda bulundu.

İlk Kez Geçen Yıl Kutlandı

Müze ve ören yerlerinde gerçekleşen “Müzede Selfie Günü” ilk olarak geçtiğimiz yıl 17 Ocak tarihinde kutlanmıştı. Topkapı Sarayı, Ayasofya ve Arkeoloji Müzesi gibi ünlü müzelerin de dahil olduğu proje kapsamında insanların sanat etkinliklerine daha çok katılması hedefleniyor.

Sosyal medyanın ünlü isimlerinden biri olan Kerimcan Akduman’da etkinliğe katıldı. Hayatını seyahat ederek geçiren Akduman, Ayasofya Müzesi’ni gezerek sosyal medya hesaplarında paylaşımda bulundu. Akduman paylaşımında, “Dünyadaki birçok yeri gördükçe, çok zengin bir ülkede yaşadığımızı fark ettim. Bu sebeple de Müzede Selfie Günü’nü değerlendirmek istedim. Beni takip edenlerle birlikte bir etkinlik yaparak Ayasofya’yı gezmeye geldik.” açıklamasına yer verdi.

Instagram’da çok sayıda takipçisi bulunan Burak Kan, yemek ve seyahat bloggerlarından biri olarak paylaşım yapanlardan biri olarak yer alıyor. Etkinlik için Ayasofya Müzesi’ni ziyaret eden Kan, 10 takipçisiyle birlikte gelerek kutlamalara katıldı. Kan, “Müzede Selfie Günü, müzelere ziyaret bilincini arttırmak için bir etkinlik, dünyada başlamış. Son birkaç yıldır Türkiye’de de etkin bir şekilde kullanılıyor. Bizim amacımız da hem müzeleri biraz daha duyurmak hem de bu anı ölümsüzleştirmek.” açıklamasında bulundu.

Ogün Şanlısoy da Etkinliğe Katılan İsimler Arasındaydı

Ünlü şarkıcı Ogün Şanlısoy, Topkapı Sarayı’nı ziyaret eden isimler arasında yer aldı. Etkinlik aracılığıyla İstanbul’un güzelliklerinin tekrardan fark ettiğini belirten Şanlısoy:

“Çok mutluyum işin doğrusu. Tekrardan tarihe bir yolculuk yaptık. İstanbul’un önemini bir kez daha hissettik. Bir de Müze Kart diye harika oluşum var. Biz biraz Türkler olarak tam gözümüzün önündeki tarihi ve güzel mekanları nasıl olsa oradadır diye bir anlayışımız var. Güzel de bir anlayış değil aslında. Fırsat varken gezmek lazım. Bu yüzden bu Müze Kartlar çok faydalı. Türkiye’de tüm müzelere gezme hakkı veriyor. Ben de özel hayatımda kullanıyorum.” açıklamasında bulundu.

Müzede Selfie Günü bir tek İstanbul’da kutlanmadı. Ankara, İzmir ve Antalya’da da insanlar tarafından coşkuyla kutlanan bugün sosyal medyada “#MüzedeSelfieGünü” etiketiyle paylaşım yağmuruna tutuldu.

Yapılan paylaşımların Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından değerlendirileceği de belirtildi. En iyi 5 paylaşıma bakanlık tarafından ödül de verileceği ve ödül töreni düzenleneceği ifade edildi.

Kültür ve Turizm Bakanı da Öz Çekim Yaptı

Ayasofya Müzesi’nde düzenlenen etkinliğe katılan Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy ile eşi Pervin Ersoy, müze önünde birçok öz çekim yaptı. Yaptıkları öz çekimleri kişisel sosyal medya hesaplarında paylaşan Ersoy çifti “Müzede Selfie Günü’nü” kutladı. Kutlamalarda konuşma gerçekleştiren Ersoy, Müzede Selfie Günü ile ülkedeki kültürel varlıklara olan ilginin artacağını belirtti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*