Oscar adayı Ahlat Ağacı’nı şok eden değişiklik

Oscar adayı Ahlat Ağacı'nı şok eden değişiklik

2019 yılında düzenlenecek olan 91. Akademi Ödülleri (Oskar) için en iyi yabancı film dalında, 17 kişilik seçici kurulun aday gösterdiği Ahlat Ağacı’nın salon sayısında değişikliğe gidildi.

Sinema sektöründe ki başarısı ile Türkiye’nin yüz aklarından biri olan Nuri Bilge Ceylan’ın oskar adayı filmi ünlü yönetmenin 5. kez oskara yürüyen yapımı oldu.

Salon sayısı değişti

Ahlat Ağacı’nın oskar adayı olduğunun açıklanması sonrasında gösterimde olan salon sayısının 5’den 3’e düşürüldüğünü yazan Habertürk’den Mehmet Çalışkan, normalde olması gereken rutinine de değindi.

Tüm dünya da bir film oskar adayı olduğunda ilgili filmin salon sayısının arttırıldığı biliniyor. Şayet aday gösterilen filmin gösterim süresi doldu ise, film tekrar vizyonda sinemaseverlerin izlenimine sunulur. şeklinde bilgi veren Çalışkan, eleştirisini de bırakın korunmayı veya yükseltmeyi birde üstüne salon sayısını düşürdüler diyerek duruma olan tepkisini gösterdi.

Ahlat Ağacı vizyonda olduğu süre zarfında 231 bin 46 kişiyi sinemaya çekerek, 3 milyon 80 bin 356 TL gişe hasılatı elde etmişti. Oscar adayı olduktan sonra ise yalnızca 262 sinemasever tarafından izlenen oskar adayı film + 4 bin 180 TL gişe hasılatı daha kazandırdı.

Filmin hikayesi, Sinan oldum olası edebiyatla ilgili bir genç adamdır ve yazar olmak istemektedir. Anadolu’da doğduğu köye dönen genç adam kitabını bastıracak parayı bulmak için tüm enerjisini harcamaya başlar ancak babasının geçmişten kalan borçları başına dert olacaktır..

Oyuncu kadrosunda ise, Doğu Demirkol, Murat Cemcir, Bennu Yıldımlar ve Serkan Keskin yer alıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*