Oscar adayı Joshua Oppenheimer Ayrımcılığa dur diyecek

Oscar adayı Joshua Oppenheimer Ayrımcılığa dur diyecek

Sabancı Vakfı tarafından düzenlenen yarışma için bu yıl ki tema “Ayrımcılık” olarak belirlenmişti. Kariyerinde 2 oscar adaylığı, BAFTA başta olmak üzere 59 ödül ve 36 ödül adaylığı bulunan Oppenheimer, özellikle ödül aldığı ve aday gösterildiği yapımlarda zaten ayrımcılığı ve vahşeti göz önüne ermesi ile tanınıyor.

Kanaat önderi olarak yer alacağı festivalin konusu olan Ayrımcılık ile ilgili düşüncelerini de dile getiren Oppenheimer, “Ayrımcılık her koşulda insanlık dışıdır. Ayrımcılık yaptığımızda aynı zamanda kendi insanlığımızı da yok ederiz. Daha kırılgan gruplara kalbimizi kapatırız. Öteki ile ilgili her şeyi bildiğimizi, üstün olduğumuzu sanıp böbürleniriz. Bu, gururumuzu besler; fakat bizi diğer insanlara karşı duyarsızlaştırır. Bizi insan yapan yegane özelliğimizi, empati kurma yetimizi yok eder. Ayrımcılık yaptığımızda, olduğumuzu sandığımız şeyin çirkin bir gölgesinden ibaret alaycı ve acımasız varlıklar oluruz. Kendi düşüncelerimiz dahil, ayrımcılığa ortaya çıktığı her yerde direnmeli ve karşı durmalıyız. Ayrımcılığın düşüncelerimizi ele geçirmesine izin vermemeli, sonsuz anlayışla hareket etmeliyiz” diyerek ayrımcılığın karşısında durulması gerektiğini vurgulu bir şekilde belirtti.

44 yaşında ki ünlü yönetmen, ilk olarak henüz 22 yaşındayken, 1998 yılında The Entire History of the Louisiana Purchase isimli belgeseli ile New England Film & Video isimli festivalde İnovasyon ve Beceri ödülü alırken, yine aynı yıl aynı film ile Şikago Uluslararası Film Festivali’nde de Altın Hugo alma başarısı göstermişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*