Osmanlı Dönemi Müziği Arşivi Tanıtıldı

İstanbul Üniversitesi Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi (OMAR) tarafından Osmanlı Dönemi Müziği Multimedya Arşiv Arama ve Karşılaştırma portalı oluşturuldu. İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası’nda saat 15.30’da yapılan etkinliğe, üniversite yetkilileri, üniversite öğrencileri ve çok sayıda davetli katılım gösterdi.

Eserler Bilgi Havuzunda Olacak

İstanbul Üniversitesi Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi portalının kullanıma açılmasına dair İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sedat Murat, etkinlikte konuşma gerçekleştirdi. Murat konuşmasında, “İstanbul Üniversitesi kütüphanelerinde bulunan müzik eserleri üzerine yapılan çalışmalar OMAR danışmalığında sürdürülüyor. Tüm bu eserlerin dijital kopyalarının değerlendirilebileceği bilgi havuzu, sanat dünyası için büyük önem taşımaktadır.” ifadelerine yer verdi.

11 Kişi İstihdam Edildi

Projenin bir tek kültür-sanat faaliyeti olmadığını dile getiren İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gönül Paçacı 11 kişinin bu proje sayesinde üniversite tarafından istihdam edildiğini belirtti. OMAR Projesi ile maddi destekte bulunulduğunun da altını çizen Paçacı’nın açıklaması şu şekilde yer aldı:

“Ankara’daki strateji bütçe ve daire başkanlığı bu proje için önemli bir maddi destekte bulundu. Üniversite buna memnuniyetle rıza gösterdi ve biz OMAR projesini hayata geçirdik. 11 değerli arkadaşımız istihdam edildi. Bu arkadaşlarımız aynı zamanda sanatkar. Bugün, süre gelen faaliyetlerimizin artık aramaya, karşılaştırmaya açık hale geldiği, hizmete sunulduğu ilk aşama. Bu eserler, erişime açacağımız notalar içinde yer alan ancak kaydı bulunmayan eserlerdir. Siz de duyduğunuzda inanamayacaksınız. Yaklaşık 100 senelik bir hafıza kaybı söz konusu. Çok zevkli, güzel, dönemi anlatan şarkı formunda eserler. Arşivin amacı, farklı kaynakları yan yana görerek karşılaştırma yapabilmekti. Örneğin, Bizans dönemine ait bir notanın ondan 100 sene sonraki  transrotasyonunun bugünkü haline çevrilmiş hali. Onlar yan yana görülebilecek. Böylelikle farklı kültürlerden gelmiş notaların, nasıl zaman içinde değişebildiğini yan yana görmek mümkün olacak. Bu programın bir ses eklenebilme fonksiyonu da bulunmaktadır. Kısaca soyut bir mirastan somut bir kaynak elde etmeye çalıştık. Ayrıca bu proje sürdürülebilir bir proje olduğu için sürekli güncellenecektir. Hatta kullanıcıların düşüncelerine göre şekillendirilebilecek bir projedir”

Osmanlı Dönemi’nin Müzik Kültürü Nasıldı?

Osmanlı Dönemi’nin müzik anlayışı saray içerisinde Arabî ve Farsî ezgilere dayanmaktaydı. Bu ezgileri tamburlar, darbukalar, udlar ile oluşturmaktadır.  Osmanlı Dönemi müziği günümüzün Türk Sanat Müziği ezgilerine ışık tutmaktadır.

Halk arasındaki müzik anlayışı ise saz ve dergah edebiyatlarından oluşmaktaydı. Orta Asya kültüründen oldukça uzak kalan Oğuz boylarının, Arabî müziklerle kendi kültürleri arasında bir etkileşim gerçekleşmiş ve ortaya Osmanlı Dönemi müziğini çıkarmıştır.

Çok sesli müziklerin de ilk örnekleri yine Osmanlı Dönemi’nde sunulmuştur. Bu müzikler, 16. yüzyılda Topkapı Sarayı ve at alanı içerisinde çalınmaktaydı. Özellikle şehzadelerin düğün ve sünnet merasimlerinde bu müzikler tercih edilirdi.

16 ve17. yüzyıllarda İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth tarafından Osmanlı Devleti’ne bir grup Avrupa çalgısı, org ve bu aletlerin çalgıcıları hediye edilmiştir. Osmanlı Devleti bu sayede Avrupai müzikle tanışmıştır.

19.yüzyıla gelindiğinde ise kültürel bir değişim yaşanmıştır. Batılılaşma olarak başlayan bu kültürel değişim sonucunda Osmanlı, Batı müziğini kısa sürede benimsemiştir. Batılı müziklerin etkisi dönem içerisinde toplumun beğenisi haline gelmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*