Osmanlı Dönemi’ne Ait Fotoğraf Arşivini Açtı

Abu Dabi New York Üniversitesi tarafından halka açılan bir fotoğraf arşivinde Osmanlı Dönemi’nden kalma ve Türkiye’ye ait 19. ve 20. yüzyıl fotoğrafların bulunması dikkatleri üzerine çekti. Orta Doğu’ya ait fotoğraf karelerinin içerisinde yaklaşık olarak 5 bin adet Osmanlı Dönemi’ne ve Türkiye’ye ait fotoğraf bulunuyor.

Abu Dabi New York Üniversitesi tarafından halka açılan fotoğraf arşivini, Abu Dabi New York Üniversitesi Edebiyat Profesörü Shamoon Zamir arşivledi. Yaklaşık olarak 62 bin adet fotoğrafın bulunduğu arşivde 19. ve 20. yüzyıla ait birçok fotoğraf yer alıyor. Fotoğrafların içerisinde Ortadoğu, Kuzey Afrika ülkelerine ait fotoğraf kareleri de yer alıyor.

5 Bini Osmanlı Dönemi’ne ve Türkiye’ye Ait

Abu Dabi New York Üniversitesi Edebiyat Profesörü Shamoon Zamir tarafından arşivlenerek halka açılan fotoğraf arşivinin içerisinde Osmanlı Dönemi’ne ve Türkiye’ye ait 5 bin adet fotoğraf karesi yer alıyor.

Üniversite tarafından arşivde yer alan fotoğraflar internet üzerine parça parça aktarılıyor. Tamamının yayınlanmayacağını da belirten üniversite yakın zamanda bu fotoğraf karelerinden bir sergi açılacağını belirtiyor. Fotoğrafların dijitalleştirildiği de yapılan açıklama da belirtiliyor. Dijitalleştirilip internet ortamına aktarılan fotoğrafların parça parça yayımlanmasının sebebi olarak işlemin uzun sürdüğü ve çok fazla fotoğrafın yer almış olması ifade ediliyor.

450 Tanesi İstanbul’dan

5 bin adet fotoğraf karesinin içerisinde İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerden çekilmiş olan fotoğraf kareleri de yer alıyor. İstanbul fotoğrafları olarak 450 adet arşiv fotoğrafı bulunurken, İzmir’de çekilmiş 300 adet fotoğraf karesi yer alıyor.

Abu Dabi New York Üniversitesi Edebiyat Profesörü Shamoon Zamir, yapmış olduğu arşivle ilgili olarak açıklamalarda da bulundu. Zamir şahsi koleksiyonunda bulunan tüm fotoğrafların zamanında çekilmiş olan çok özel fotoğraflar olduğunu getirdi.

Zamir’in fotoğraf arşivi ile ilgili olarak tam açıklaması ise şu şekilde yer aldı:

“Bu arşiv Orta Doğu’da türünün tek örneğidir. Bu fotoğraflar tarihe yeni bir ışıkla bakma imkânı veriyor çünkü Arap dünyasındaki değişimi gösteriyor. Arşivde 19. yüzyıldan 20. yüzyılın sonuna uzanan bir dönemden fotoğraflar var. Ayrıca çeşitli tema ve konular dikkat çekiyor. Kutsal toprakların ilk dönemlerinden Osmanlı İmparatorluğuna uzanan, aile albümlerinden kurum arşivlerine uzanan bir koleksiyonu sunuyoruz.”

Fotoğraflar Dijitalleştirildi

Fotoğraf arşivinde bulunan 62 bin adet fotoğrafın dijitalleştirildiği de belirtildi. Çeşitli albümlerden toplandığı belirtilen fotoğraf arşivindeki Osmanlı Dönemi’ne ait fotoğraflarda Komutan Enver Paşa gibi devlet görevlilerini de içeriyor.

Osmanlı Dönemi’ne ait pazarların, meydanların, tarihi yapıların ve sokak sanatçılarının yer aldığı fotoğraflarda tarihin tozlu sayfaları aralanmış oluyor. Osmanlı’nın bugüne dek görülmemiş zamanlarını içeren arşivin Osmanlı kent mimarisinin tanıtımını da yapıyor.

Tam anlamıyla Osmanlı Dönemi’ne ait kent manzaralarının, doğal manzaraların yer aldığı fotoğraflarda, uygarlığa ait insanların yaşamları konu edilmiş oluyor. 19. ve 20. yüzyıl dönemlerine ait olmasıyla da büyük ilgi çeken fotoğraflar, yakın zaman dilimini içerdiği için beğeni topluyor. Özellikle tarih bilimciler tarafından yorumlanan fotoğraflar, Osmanlı Dönemi’nin naçizane detayları olarak belirtiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*