Pomak Şenliği ilk kez kutlandı

Pomak Şenliği ilk kez kutlandı

1. Geleneksel Pomak Şenliği kapsamında yapılan etkinliklerde, Biga’ya bağlı olan Elmalı köyünde düzenlendi. Halk oyunu gösterileri yanı sıra yöresel sanatçıların türkülerini seslendirdiği şenlik coşku ile kutlandı.

Şenlikte konuşan Biga Pomak Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği Başkanı İrfan Çınar, “Tüm Pomakları bir çatı altında toplamak hayalimizdi. Tüm dünyaya Pomakların kültürünü ve geçmişini gelecek nesillere aktarmak için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Biz Pomaklar olarak bu yıl ilkini düzenlediğimiz 1. Geleneksel Pomak Şenliğimizi gelecek yıllarda da devam ettireceğiz. Biga’da 22 köyümüzde Pomak var biz Elmalı köyümüzde şenliğimizi düzenlemeyi uygun bulduk” diye konuştu.

Pomak Derneği Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı olan Bayram Erat’ta, “15 yerde Pomak dernekleri bulunuyor. Biga’da bulunan derneğimize üye olun. Etkinliklere katılın. Pomakçayı, yemeklerini, kültürünü, folklorunu yaşatalım. Avrupa’da beş balkan ülkesinde Pomaklar var. Onlarla işbirliği içerisindeyiz. Bugün de Bulgaristan Silistre’den gelen folklor ekibimiz aramızda” ifadelerini kullandı.

Şenliklere katılanlar arasında, Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, Antalya Pomak Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği Başkanı Yusuf Demir, Çanakkale Pomak Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği Başkanı Kadir Yavaş, İzmir Pomak Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ercan Çok, İzmit Pomak Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği Başkanı Hüseyin Kısa, Biga Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Sait Tanur, daire amirleri ve köy muhtarları yanı sıra Pomaklar’da vardı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*