San Telmo Fuarı Göz Kamaştırdı

Buenos Aires’in tarihini ve sanatını sokaklara taşıyan San Telmo Fuarı, göz kamaştıran görüntülere sahip! San Telmo Mahallesi’nde yapılan fuar renkli sahnelerin yaşanmasını sağladı. Birçok turistin ilgi odağı olan fuarda kültürel etkinlikler yapılırken el sanatları ve hediyelik eşyalar sergileniyor.

Arjantinliler tarafından her yıl düzenlenen etkinliğe çok sayıda turist katılım sağlıyor. Sırf bu fuar etkinliklerini görmek için bile ülkeye gelen turistler bulunuyor. 1970 yılında sadece 30 tezgahla kurulan fuar, günümüzde bir kilometrelik yolu kaplayarak sergileniyor.

Tango Dans Gösterileri Yapıldı

Fuar günümüzde Museo de la Ciudad (Şehir Müzesi) tarafından düzenleniyor. Fuar bir kilometreyi aşkın uzunluktaki Defensa Sokağı’nda yer alıyor. Bu sokağı yüzlerce tezgah renklendiriyor. Tezgahların üzerinde ve sokağın içerisinde el yapımı oyuncaklar, minyatürler, sokak sanatçıları ve sanatçıların resim ve fotoğrafları yer alıyor. Tüm bunların yanı sıra Arjantin ve Uruguay’da sıklıkla tüketilen mate çayı bardakları da satılıyor.

Fuarın ilgi çeken yanı bir tek tezgahlar değil. 1970 yılından bu yana sergilenen fuarın bir diğer önemli parçası ise Arjantin kültürünü yansıtan Tango dans gösterilerinin yapılması.

Arepa Ekmeği ve Chicha

Fuar yalnızca haftanın son günü olan Pazar günü açılıyor. Fuar içerisinde bir tek Arjantinliler bulunmuyor. Kolombiya’dan, Venezuela’dan ve Güney Amerika’dan birçok kişi katılım sağlıyor. Kolombiyalılar kahvelerini, Venezuelalılar ve Güney Amerikalılar ise sıklıkla tüketilen Arepa ekmeğini ve Chicha içeceğini turistlere sunuyor.

Arepa ekmeği, mısır unundan yapılan ve arasında et koyulan özel bir Venezuela lezzeti olarak yer alıyor. Chicha içeceği ise yine Venezuela’nın soğuk salebi olarak biliniyor.

Chicha aynı zamanda yöresel bir lezzet olduğu için bu fuarda büyük bir önem taşıyor. İçeceğin içerisinde süt, şeker, vanilya ve pirinç ya da erişte bulunuyor.

Eserler Sürekli Olarak Değiştiriliyor

San Telmo Fuarı 50 yıldır sergileniyor fakat her yıl farklı eserlerle birlikte sokak üzerinde yer alıyor. Şehir Müzesi tarafından düzenlenen fuarda her yıl eserler değiştiriliyor.

Hep aynı eserlerin ziyaretçilere sunulması yerine, geçmişten günümüze ulaşan fakat bilinmeyen farklı birçok eşya bu fuarda sergileniyor. Bu sayede sergilenen eşyalar belli aralıklarla değiştiriliyor. Günümüzde fuar içerisinde 1970 ile 1980’li yıllardan kalma artık kullanılmayan, antika olan eşyalar ziyaretçilere tanıtılıyor.

Fuarın 3 Özel Bölümü Bulunuyor

Fuarın bir diğer özelliği ise 3 özel bölümünün bulunması. Bu bölümler hatıra, sohbet ve yolculuk olarak yer alıyor.

Hatıra bölümünde eski fotoğraflar ve eski fotoğraf makineler, sohbet bölümünde günümüze ulaşmış eski telefonlar, yolculuk kısmında ise nostaljik bir görüntüye sahip olan eski valizler sergileniyor. Ziyaretçilerin bir anda kendisini geçmişte bulması sağlanıyor.

Tüm bu bölümlerin haricinde terzi dikimi olan oyuncak bebekler, tablolar, eski tip sokak lambası ve tabelalarda sergilenen eşyalar arasında yer alıyor. Tüm bu eşyaları görmeye günde ortalama binden fazla turist geliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*