Seçimlerde İkametgah Değiştiren Vatandaşlara Kötü Haber!

Voting

31 Mart tarihinde yapılacak olan yerel seçimler için geri sayım başladı. Seçim çalışmaları hız kesmeden devam ederken bazı durumların suistimal edilmesi engellenecek. Geçmiş seçimlere bakıldığı zaman bazı kişilerin seçim zamanı ikamet ettiği adresi değiştirerek seçimlerde farklı illerde ve ilçelerde oy kullandıkları tespit edilmişti. Bu durumda seçim kaderini değiştirmeyi planlayan uyanık vatandaşlara gelecek seçimlerde göz açtırılmayacak. Yüksek Seçim Kurulu olası ihmallerin önüne geçmek için vatandaşlara şimdiden bir uyarıda bulundu. Beyan ettikleri yerleşim yerlerinde oturup oturmadıklarını kontrol etmek adına gerekli incelemeler yapılacak.

31 Mart yerel seçimleri için partiler ve belediyeler çalışmaları hızlandırdı. Vatandaşı etkilemek, hizmet anlayışlarını geliştirmek ve daha fazla kişiye ulaşmak için yapılan çalışmaların içerisine hile girmemesi için Yüksek Seçim Kurulu tarafından tüm denetimler eksiksiz yerine getiriliyor Daha önceki seçimlerde olduğu gibi vatandaşlar isteklerine göre ikamet ettikleri adresi değiştiremeyecekler. Özellikle seçim öncesinde artan faaliyetler Yüksek Seçim Kurulu tarafından incelemeye alınıyor. Sadece seçimler için değiştirilen ikametgah adresleri için bu seçimlerde göz açtırılmayacak.

Seçmen Kayıtları Dondurulacak

Yüksek Seçim Kurulu tarafından tespit edilen en ufak bir usulsüzlük kesinlikle affedilmeyecek. Seçimlere hile karıştırmak isteyen vatandaşlara gerekli cezai işlem zaman kaybetmeden uygulanacak. Bu kişilerin seçimler sırasında oy kullanmaları engellenecek. Seçmen kayıtları dondurulacağı için herhangi bir işlem yapmaları engellenecek.

Oy kullanmak için yerleşim yerlerini başka bir yere aldıran vatandaşların bu süreçte yeniden eski yerleşim yerlerine dönmeleri bekleniyor. Kısaca vatandaş seçim süresince göz hapsine alınacak. Yapılan her türlü şüpheli işlem incelemeye alınacak. Tekrar eski yerleşim yerlerine dönmemeleri durumunda oy kullanılması engellenecek. Seçmen listelerinden isimleri çıkarılacak. Oy kullanıp seçimin kaderini değiştirmek isterken hiç oy kullanamadıkları için bu süreçten men edilmiş olacaklar. Yüksek Seçim Kurulu özellikle yerleşim yerlerinin değiştirilmesi konusunda son derece hassas olduklarını bir kez daha resmi internet sayfaları aracılığı ile yaptıkları açıklamalar sonrasında gösterdiler. Vatandaşların devleti kandırmaya çalışmamaları, seçimin kaderi ile oynamamaları için uyarılar arka arkaya geliyor.

Her seçim zamanı yaşanan bazı tartışmalar, seçimlerde çeşitli usulsüzlüklerin olduğuna yönelik ortaya atılan iddiaların gelecek seçimlerde yaşanmaması için seçimlerden sorumlu Yüksek Seçim Kurulu gerekli adımları attı. Bazı belediyelerle iletişim halinde olan vatandaşların önemli olan bölgeler için ikametgah adreslerini değiştirerek belirlenen belediyenin seçimlerde ön plana çıkmasını sağlıyorlardı. Tespit edilenler ceza alırken tespit edilemeyen kişilerin olması seçim konusunda bazı soru işaretlerini akıllara getiriyor.

Yüksek Seçim Kurulu yeni düzenlemeleriyle birlikte uyanık vatandaşların seçimi sabote etmesine izin vermeyecek. Seçim sonrasında yaşanan usulsüzlük tartışmaları en başında son bulacak. Oy kullanan dürüst vatandaşların kafalarında seçim öncesi ve sonrası herhangi bir soru işareti kalmayacak. Sakin bir ortamda seçimin gerçekleşmesi amaçlandığı için herkesin kendi yerleşim bölgesinde oyunu kullanması yasal bir zorunluluk haline getirildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*