Senaristlerin ‘Gitme, kal’ klişesi

Senaristlerin 'Gitme, kal' klişesi

En büyük klişelerden biri de hiç şüphesiz, senaryo gereği oyuncuların birbirlerine olan aşklarını itiraf edememesi, ve bunu hemen hemen her ‘AŞK’ temalı dizilerde görüyor, izliyoruz.

Son zamanların moda klişesi haline gelen, başrol oyuncularının, yaşadıkları aşk buhranı ya da ailevi sorunları nedeni ile direkt ülkeyi terk etme girişimleri, yakın zamanda ki dizilere damga vurmaya başladı.

Bu klişeyi yakalayan usta yazar Mesut Yar’da örnekleri ile bu durumu köşesinde sıralayıp, senaristlere şu klişelerden vazgeçin, nasıl olsa kimsenin bir yere gideceği yok dedi.

Erkenci Kuş, Elimi Bırakma, Yasak Elma ile Fazilet Hanım ve Kızları dizisinde ki başrol oyuncularının yurt dışına gitme girişimlerine de şu örnekler ile yer verdi:

Bu yaz’ın istisnasız en başarılı dizisi olan Erkenci Kuş’un geçtiğimiz bölümlerinde, sosyal medya etiketi olarak belirlediği #GitmeKal’a atıfta bulundu. Dizinin esas oğlanı Can Divit içinden geçtiği zor süreç karşısında yurt dışına çıkmaya karar vermişti.

TRT 1’in büyük bir beğeni ile takip edilen dizisi Elimi Bırakma’da da yine dizinin yakışıklı oyuncusu Cenk’da, Azra’ya açılamaması, ailesi ve babaannesi ile yaşadığı sorunlar nedeni ile Amerika’ya dönmeye karar verdi, uçak biletini bilet aldı.

Taciz skandalı ile sarsılan Yasak Elma’da da, sezon finali bölümünde Zeynep, Amerika’ya gidiyordu. Ve 50. bölümü ile final yapan Fazilet Hanım ve Kızları’nda da Yağız, Amerika’ya giden uçağa binmişti..

Senaristler önemli karakterleri yurt dışı yolcusu yaparak diziye heyecan getirmeye çalışıyorlar. Amma kimsenin bir yere gideceği yok, ki bunu seyircide biliyor. Senaristlerin artık ‘Gitme Kal Bu Şehirde’ tadında ki senaryolardan uzaklaşmaları, Türk dizilerinin daha da ileriye gitmesine yardımcı olacak gibi görünüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*