Sevilen Futbolcuya 23 Ay Hapis Cezası! Peki Hangi Futbolcu, Neden Ceza Aldı?

İspanya’da vergi kaçakçılığı ile suçlanan dünyanın en büyük futbolcularından Cristiano Ronaldo’nun cezası kesinleşti. 23 ay hapis ile totalde 18,7 milyon Euro para cezasına çarptırılan Ronaldo, 2 yılın altında hapis cezası aldığı için hapishaneye girmeden cezasını ödeyecek.

Ronaldo Yalnızca Oynadığı Futbol ile Anılmıyor…

Dünyaca ünlü futbol yıldızı Cristiano Ronaldo, son günlerde oynadığı futbolundan çok farklı skandallarla anılıyor. İspanya’da vergi kaçakçılığı suçundan yargılanan Portekizli oyuncu, 23 ay hapis ve totalde 18,7 milyon Euro para cezasına çarptırıldı.

Vergi kaçırdığını kabul eden Ronaldo, 24 aydan az hapis cezası alması sebebiyle cezasını hapishaneye girmeden ödeyecek.

Gazetecilere Pas Vermedi

İspanya’nın Maliye ve savcılığı tarafından Cristiano Ronaldo’nun aleyhine hazırladığı iddianameye göre, 2011 ile 2014 yılları arasında birbirinden farklı 4 mali suç ve yaklaşık olarak 5,7 milyon Euro değerinde vergi kaçırmakla suçlanan Portekizli oyuncu, duruşmaya sevgilisi Georgiana Rodriguez ile beraber katıldı. Dünya yıldızının güvenliğini sağlamak adına kendisine iki İspanyol polisi eşlik ederken, futbolcu yaklaşık 1 saat boyunca duruşmada kaldı. Ronaldo görülen duruşmanın ardından gazetecilerin sorularını cevaplamamak adına onlara hiç pas vermezken, adliye binasının önüne gelen hayranlarını selamladı ve imza dağıttı.

Mahkeme kaynaklarının basın mensuplarına yapmış olduğu açıklamalara göre ise, savcılığın aleyhinde 2 yıl hapis ve toplamda 18,8 milyon euroluk maddi para cezası talep ettiği 33 yaşındaki oyuncu Ronaldo, hakkında iddia edilen bütün suçlamaları kabul ederek para cezasını ödedi ve davayı kökünden halletti.

Ronaldo Bu Davadan Hapishaneye Girmeden Paçayı Kurtardı

Görülen duruşma ile alakalı elde edilen bilgilere göre, mahkeme Ronaldo için 23 ay ve totalde 18,7 milyon Euro para cezası verildi. Fakat verilen hapis cezası iki yılı bulmadığından yıldız futbolcu bu süreyi hapishaneye girmeden para cezası olarak ödeyecek.

Real Madrid’de 2009 yılından 2018 yılına kadar yaklaşık olarak 9 yıl boyunca forma giyen Cristiano Ronaldo, 10 Temmuz 2018 tarihinde Juventus’a trasnfer olmuştu. İmaj haklarından kazanmış olduğu gelirini ise off – shore hesabında saklamasıyla vergi kaçakçılığı yapmakla suçlanıyordu.

Portekizli oyuncu Cristiano Ronaldo, Madrid’de görülen duruşmanın ardından takımının yer aldığı ülkeye dönmek için özel bir araçla havalimanına doğru yol aldı.

Alonsao’nun Adı da Mali Suçlara Karıştı

Öte yandan Cristiano Ronaldo’nun yanı sıra eski İspanyol futbolcu Xabi Alonso da, 2010 ile 2012 yılları arasında 3 farklı mali suç işlediği gerekçesiyle 5 yıl hapis ve totalde 4 milyon Euro para cezası ile yargılanmıştı. Mahkemesi Madrid İl Adliyesi’nde görülen futbolcunun davası ise halen devam ediyor.

Bunların yanı sıra Alonso gibi İspanya’da forma giyen ve görev yapan Lionel Messi, Javier Mascherano, Angel Di Maria, Marcelo, Luka Modriç, Jose Mourinho, Radamel Falcao ve Alexis Sanchez gibi pek çok isim de vergi kaçırmakla yargılanmış ve para cezası almıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*