Son Dakika! Yunanistan’dan Tarihi Karar! O Anlaşma Onaylandı!

Lawmakers attend a parliament meeting in Athens, Thursday, July 16, 2015. Greece's Prime Minister Alexis Tsipras was fighting to keep his government intact in the face of outrage over an austerity bill that parliament must pass if the country is to start negotiations on a new bailout and avoid financial collapse. (AP Photo/Thanassis Stavrakis)

Yunanistan’ın en bilinen sorunlarından birisi Makedonya ile yaşadığı isim sorunuydu. Bu sorunun 28 yıllık bir geçmişi bulunuyor. 28 yıldır çözülemeyen sorun devamlı gündeme geliyordu. İsim sorunu hakkında alınan yeni kararlar ve yapılan yeni görüşmeler yıllar sonra ilk kez bir sonuca bağlandı. İsim sorununun çözümüne yönelik gerçekleştirilen çözüm anlayışları Yunan Parlamentosu tarafından onaylandı. Bunun üzerine ilk kez iki taraf arasındaki krizde bir arpa boyu yol ilerlenmiş oldu!

Komşu ülke olarak bilinen Makedonya bir süredir ismini ‘Kuzey Makedonya’ olarak değiştirmek için harekete geçmişti. Bunun ardından iki ülke arasında sorun haline gelen ve çeşitli tartışmaların fitilini ateşleyen ‘Prespa Anlaşması’ yıllar sonra Yunan meclisine taşındı. Genel Kurul’da yapılan görüşmelerin ardından bir oylama yapıldı.

Oylama Sonucu Memnun Edici!

Parlamentoda yapılan oylama 300 kişi arasında yapıldı. Bu oylamaya 153 milletvekili olumlu yanıt verirken 146 milletvekili olumsuz yanıt verdi. Sadece bir milletvekili oyu ile birlikte çekimser kaldığını açıkladı. Diğer partilerden gelen desteğin ardından uzun zamandır tartışmalara sebep olan anlaşma Yunanistan Parlamentosu tarafından onaylandı.

İki tarafında bu süreci olumlu karşılamasının ardından yine üzerlerine düşen görevleri yerine getirecekleri açıklandı. Makedonya’nın ismi uzun bir sürecin ardından ‘Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’ olarak değiştirildi. Yeni ismini almasının ardından kısa bir süre sonra NATO’ya girecek 30. ülke olması bekleniyor.

İsim Sorununun Tarihi

Türkiye’nin de içinde bulunduğu pek çok ülke Makedonya Cumhuriyeti olarak tanıdığı ülkenin Yunanistan tarafından yapılan bir itiraz sonrasında isim karmaşası yaşamasına sebep olmuştur. 1993 yılında Makedonya Birleşmiş Milletlere başvuru yaparken geçici referansı ile ‘Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya’ olarak kabul edilmişti.

Yunanistan uzun zamandır Makedonya ile uğraşıyor. Daha önce NATO’dan davet alan Makedonya’yı Bükreş Zirvesinde sert bir şekilde eleştirmiş ve bu kararı veto etmişti. Avrupa Birliği ve NATO’ya üye olamama sebepleri arasında Yunanistan yatıyor. Ülke bir süredir çözüm odaklı adımlar atmak için harekete geçmiş durumda. Hem kendi menfaati hem de Batılı ülkelerin üzerinde kurmuş olduğu baskı ile birlikte harekete geçen ülke iki ülke içinde tarihi bir adım atılmasına sebep oldu.

İki ülkenin başında da çözüme yönelik iktidarın olması bu süreci daha kolay bir hale getirdi. Tarihi olarak nitelendirilebilecek ve pek çok kişiyi etkileyecek Prespa Anlaşması’nın imzalanmasının ardından sonunda somut adımlar atılmış oldu. Bu anlaşmanın maddelerine göre ülke ‘Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’ olarak görülebilecek. Anlaşma ilk olarak 17 Haziran 2018 tarihinde imzalanmıştı. Makedonya Cumhuriyeti ardından bu anlaşmayı onaylamış ancak Yunanistan meclisinden bir türlü geçememişti. Son olarak bir süredir ülke gündemini meşgul eden konu meclisten geçti. Yunanistan hükümeti komşu ülkenin isim sorununun çözülmesi ve birliklere girişlerde önünün açılması için sonunda olumlu bir adım attığını açıkladı. Bundan sonrasında ikili ilişkilerin daha sağlam temellere oturtulması amaçlanıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*