Sonunda Oldu, Bundan Böyle Sosyal Medyada Şiddetli İçerik Paylaşan Yandı!

İçişleri Bakanlığı, sporda şiddet, hakaret ve küfür içerikli paylaşımlar için sonunda beklenen müjdeli haberi verdi. 2018 – 2019 sezonunun ilk yarısında Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformları üzerinden tehdit, hakaret ve küfür içeren paylaşımlarda bulunan yüzlerce kişi için adli işlem başlatılacağı duyuruldu.

İçişleri Bakanlığı, sporda şiddet ve düzensizliğin önüne geçilmesi adına yürütülen çalışmalar ile alakalı bazı açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalarında sosyal medya ve spor severlerin uzun zamandır beklediği müjdeli haberi veren İçişleri Bakanlığı, sosyal medya üzerinden şiddetli paylaşımlar yapan binlerce hesabın tespit edildiğini, bunlardan yüzlercesi hakkında adli olarak gerekli işlemlerin başlatılmış olduğunu belirtti.

831 Sosyal Medya Hesabı için İşlem Başlatıldı

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan bu açıklamaya göre, Spor Toto Süper Lig’in 2018 – 2019 sezonunun ilk yarısında spora yönelik şiddet, hakaret, küfür ve nefret içerikli söylem ve paylaşımlar yapan toplam 831 adet hesap sosyal medya hesabı için gerekli adli işlemler başlatıldı. Bu müjdeli haber pek çok spor severi sevindirirken, tespit edilen bu hesapların sahipleri ise diken üstünde bekliyor.

Bakanlık yapmış olduğu bu açıklamasında, Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik ve Siber Suçlarla Mücadele Dairesi başkanlıklarının yürütmüş olduğu çalışmalar dahilinde, 2018 – 2019 sezonunun ilk yarısında 622 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’a aykırı bir şekilde hareket ederek çeşitli sosyal medya platformları üzerinden hakaret, küfür ve şiddet içerikli paylaşım ve söylemlerde bulunan 831 adet hesap adına gerekli adli işlemlerin yapılacağını ifade etti.

Sosyal Medya Sonunda Siber Şiddetten Temizlenmiş Olacak…

Sosyal medya platformları üzerinden herhangi bir suç işlenmesine asla müsaade edilmeyeceğine vurgu yapan İçişleri Bakanlığı, siber suç işleyen kişiler ve hesaplar hakkında ilgili kanunlar dahilinde mücadelenin istikrarlı bir şekilde devam edeceğinin altını çizdi.

Görünüşe göre İçişleri Bakanlığının bu güzel haberinden sonra Facebook ve Twitter gibi en çok kullanılan sosyal medya platformları daha güzel bir hale gelecek gibi görünüyor.

Sporda Şiddetin Önüne Geçilmesi Tribünlerde Olumlu Etki Yarattı

Gerek geçen sezon olsun gerek bu sezonun ilk yarısı, sporda şiddete yönelik alınan önlemler ve yapılan düzenlemeler sayesinde maçları tribünlerden izleyen seyircilerin sayısında büyük oranda artış yaşandı. Bu durum ise, aynı dönemlerde sosyal medyada şiddet içerikli paylaşımlarda bulunan ve hakkında işlem yapılan hesap sayısının artışına bağlandı.

Sporda Şiddetin Bilançosu Ağır Görünüyor

Hatırladığımız kadarıyla geçtiğimiz sezon, yani Spor Toto Süper Lig’in 2017 – 2018 sezonunu boyunca sosyal medya platformları üzerinden hakaret, küfür, tehdit ve nefret söylemleri içeren paylaşımlarda bulunan toplamda 2 bin 462 adet hesap tespit edilmişti. Bu hesaplarla ilişiği bulunan 211 kişi hakkında adli işlemler gerçekleştirilirken, totalde 114 kişi için futbolda “Seyirde Men” cezası verilmişti.

Öte yandan yine 2018 yılının Temmuz ayında federasyonlar, bakanlar ve pek çok kulübün temsilcilerinin iştirakiyle gerçekleştirilen toplantıda, kulüp yöneticisi, başkanı, teknik adam ya da sporcuların herhangi bir sosyal medya platformu üzerinden taraftarı kışkırtacak tarzda yazı paylaşımları yapması halinde disiplin kuruluna gönderilmesi ile alakalı ortak bir karara varılmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*