Sosyal Medyadaki 10 Yıllık Değişim Hareketi Tartışılıyor! Bu Bir Tuzak Olabilir Mi?

Sosyal medya kullanıcıları arasında belirli aralıklarla çeşitli akımlar yayılıyor. Son yayılan akım kullanıcıları 10 yıl öncesine götürüyor. 10 yıl önceki fotoğrafları ile şimdiki hallerini bir kolaj içerisinde paylaşan kullanıcılar yıllar içindeki değişimi görebiliyorlar. Kısa süre içerisinde pek çok sosyal medya kullanıcısı tarafından değerlendirilen bu akım çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi. Bir kısım yeni akımın yıllar içerisindeki değişimi fark edebileceğimiz eğlenceli bir durum olduğunu savunurken bazı kullanıcılar akıma tepkili yaklaşıyorlar.

Yapay zeka konusunda çalışmalar yapan bazı uzmanlar sosyal medya üzerinde yayılan bu akımları değerlendirdi. Özellikle Facebook ve Instagram üzerinden paylaşılan fotoğrafların amacının aslında bir akımdan çok daha fazlası olduğu iddia edildi. Kişilerin sosyal medya hesapları üzerinden yapmış oldukları karşılaştırmaları paylaşımların yüz tanıma algoritmaları üzerinde yapılan birtakım geliştirme çalışmalarının bir parçası olabileceği savunuluyor. Uzmanlar tarafından yapılan bu açıklama kısa sürede tartışmalara sebep oldu. Haberi duyan kullanıcılar yaptıkları paylaşımları kaldırmaya başladılar. Bazı kullanıcılar ise ortaya atılan iddiaları gerçekçi bulmazken tamamen eğlence amaçlı bir paylaşım olduğunu savundular.

Sosyal Medya Akımı Aslında Bir Tuzak Olabilir Mi?

New York Üniversitesi Stern İşletme Fakültesi görevlisi olan Profesör Doktor Amy Webb sosyal medyada akım haline gelen değişim hareketini inceledi. Yapay zeka ile ilgilenenler için aslında bulunması son derece zor olan büyük bir fırsat olabileceği bir kez daha vurgulandı. Facebook daha önce akım adı altında algoritmasını değiştirerek alt yapısını güçlendirmişti. Bu durum kullanıcılar arasında çeşitli tartışmaların fitilini ateşlemişti. Yeni akımında görüntülerden elde edilen küçük değişimlerin daha hızlı bir şekilde algılanması için geliştirilebilecek bir çalışma olduğunu ortaya koydu.

Teknoloji yazarları bu konuda ikiye bölündüler. Bir kısım yazar zararsız bir eğlence olmadığını savunurken bir kısım herhangi bir tehlike olmadığını anlattı. 10 yıl içerisindeki değişimi bir fotoğraf karesinde yan yana getirten akımın yıllar içerisinde insanlardaki değişimi yakalayıp ona göre hareket edecek olan bir mekanizmanın geliştirilmesi açısından son derece önemli olduğu anlatılıyor. Ancak kullanıcıların bir kısmı kendi fotoğrafları üzerinden yapılacak bir çalışma konusunda endişeli olduklarını gösterdiler. Bu konudaki endişelerin ve tartışma ortamının artması üzerine Facebook yetkilileri bir açıklama yapmak istediler.

Yayılan sosyal akımın herhangi bir Facebook çalışması üzerine ortaya atılmadığı bir kez daha altı çizilerek dile getirildi. Açıklamada yayılan akımın tamamen sosyal medya kullanıcıları arasında yayıldığı ve şirketin bu akım üzerinden maddi anlamda herhangi bir kazanım sağlamadığı vurgulandı. Sadece Facebook üzerinden değil geçtiğimiz haftalardan Twitter üzerinden de 10 yıl önceki ve sonraki fotoğrafların yan yana getirildiği görüntüler paylaşıldı. Facebook açıklamalarında yıllardır kullanıcıların birlikte fotoğraf çektirdikleri kişileri tanımak için bir yüz tanıma programı kullandığını açıkladı. Yani yeni bir akımla gelecek çalışma ortamına ihtiyaç duymadıklarını bir kez daha dile getirdiler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*