Tarihi Liman Kenti’nde 24. dönem kazıları başladı

Tarihi Liman Kenti'nde 24. dönem kazıları başladı

Elaiusa Sebaste kentinde süren kazı çalışmaları Roma La Sapienza Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Annalisk Polosa’nın başkanlığında yürütülmeye devam ediyor.

Mersin’in Erdemli ilçesindeki Ayaş Mahallesi’nde bulunan antik kentte yürütülen kazı çalışmalarının 24. dönemi başladı. 1995’den beri devam eden kazı çalışmaların, 40 derece sıcağın altında devam ediyor. Prof. Dr. Polosa, kazı süresince, Jeolojik adanın antik dönemine ait kullanımı, büyük, küçük hamamın giriş kısmını, erken dönem ve geç dönem yollarının ortaya çıkarılmaya belirtti.

Bölgenin ayağa kaldırılması ile cazibe merkezi haline geleceğini iddia eden Prof. Dr. Polosa,”Amacımız bu tür tarihi yerlerin halka açılarak vatandaşlarında gelmesi ve buraları görmesidir. Bu yerlerde tiyatro, gösteri, değişik etkinlikler yapılarak tanınması hedefleniyor. Bu yıl Erdemli Belediyesi tarafından bu alanda tiyatro festivali düzenlendi. Burada yapılan festival sayesinde birçok insan buraya kadar gelerek bu tarihi yerleri görme fırsatını buldular” şeklinde konuştu.

Liman kentinin tarihi şöyledir: Roma imparatoru Augustus , Kapadokya kralı Arkhelaos’a Kilikyanın önemli bir kısmı ile Elaiussa kentini hediye olarak verir. Bunun üzerine Arkhelaos kışlık sarayını buraya taşır ve şükran borcunu yerine getirmek için Elaiussa ismine ek Sebaste ismini ekler. Bu zamandan sonra da bu küçük liman şehri Elaiussa Sebaste ismiyle anılır. Sebaste; görkemli, mutlu anlamına gelmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*