TRT dizi ihracatına devam ediyor

TRT dizi ihracatına devam ediyor

TRT, daha önce reyting rekorları kıran dizisi Diriliş Ertuğrul’u hali hazırda Latin Amerika, Kuzey Afrika, Doğu Avrupa ve Orta Doğu’da bulunan pek çok ülkeye ihraç etmişti.

Dizilerin dağıtımından sorumlu olan Mistco yaptığı yeni anlaşma ile, Diriliş Ertuğrul’u, Resurrection: Ertugrul, Payitaht Abdülhamid’i The Last Emperor ve Filinta dizisini de kendi adı ile Pakistan’a pazarladı. Şuanda sezon finalinde olan ve 3. sezonu ile Cuma günleri kaldığı yerden devam etme hazırlıklarını sürdüren Payitaht Abdülhamid, Özbekistan ve Arnavutluk başta olmak üzere birden fazla ülkeye satılmıştı.

Yeni diziler yolda

Bu arada Netflix’in Diriliş Ertuğrul ve Filinta’nın yayın haklarını elinde bulundurduğunu da hatırlatalım.

Ek bir bilgi olarak, dizilerin sezon finali yapması ardından elde edilen cirolara ilişkin Forbes’ın yayınladığı verilerde, Diriliş ve Payitaht’ın kanalı adeta ihya ettiğini gösteriyor. Öyle ki en fazla ciro yapan diziler arasında yer alan Diriliş Ertuğrul 47 milyon 245 bin 500 TL ciro ile 3. sırada yer alırken, Payitaht Abdülhamid’de 41 milyon 68 bin TL ciro ile 7. sırada yer aldı. Bunların üstüne birde ihracatlar eklenince TRT belki de, Diriliş Ertuğrul öncesi ve sonrası sınıflamaya tabi tutularak, yıllar sonra ilk defa dizi işinden kar elde etmeye başladı diyebiliriz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*