Trump’a Kötü Haber! O İsimlerle İşi Zor!

ABD’de adım adım yeni başkanlık seçimleri konuşuluyor. 2020 yılında yapılacak olan seçimler için adaylar kendilerini göstermeye başladı. ABD Başkanı Donald Trump’un yeni başkanlık seçimlerinde koltuğu kimseye kaptırmaya niyeti yok gibi görünüyor. Yeniden aday olacağını ve Amerika için çalışacağını açıklamasının ardından sesler yükselmeye başladı. Bir kesim Donald Trump’un yeniden aday olmasına sevinirken bir kesim ise Amerika’nın başına gelebilecek en büyük felaketin bu olduğunu savunuyorlar. Amerika’da halkın sesi yükselirken başkanlık seçimlerinde tek bir adayın olması tabi ki beklenmiyor.

Yeni yapılan açıklamalarla birlikte iki demokrat siyasetçi daha adaylığını açıkladı. Trump’un karşısına rakip olarak çıkacak isimlerin son derece güçlü oldukları söyleniyor. Bu adaylar şimdiden ABD Başkanı Donald Trump’u terletmeye başladılar bile! Adaylardan birisi Meksika kökenli bir ailenin mensubu olan ve eski ABD Başkanı Barack Obama’nın Konut ve Kentsel Gelişim Bakanı olarak uzun yıllar görev yapan Julian Castro oldu. Siyasete uzak bir isim olmaması ve uzun süre başarılı çalışmalarıyla isminden söz ettirmesi sebebiyle en güçlü adaylardan birisi olarak görülüyor.

Yakın zamanda adaylığını açıklayan bir diğer isim ise Tulsi Gabbard oldu. Bu isimde Amerikalılara oldukça tanıdık gelen bir isim. Daha önce Irak Savaşı’na katılan ve başarıdan başarıya koşan Gabbard uzun bir süredir Temsilciler Meclisi Üyesi olarak görev yapıyor. Adaylığını açıklamasının ardından zaman kaybetmeden güçlü rakipler listesine adını yazdırmayı başardı.

Trump Bu Sefer Terleyecek!

Julian Castro kökenlerini unutmadan adaylık açıklamasını yaptığı konuşmayı hem İngilizce hem de İspanyolca hazırlayarak sundu. İki dilde yaptığı konuşmanın son derece etkili bir konuşma olduğu konuşuluyor. Texas’ta yaptığı açıklamanın ardından başkanlık seçimlerine girmeyi ve ülkenin gelişimine ortak olmayı vadettiğini anlattı. Resmi bir duyuru olmayan bu konuşmanın gelecek hata içerisinde resmiyet kazanması bekleniyor. Meksikalı göçmen bir ailenin torunu olarak dünyaya gelen Castro 44 yaşında. Latin kökenli aday olarak şimdiden oldukça fazla konuşuluyor.

Güçlü adaylardan birisi ise Irak Savaşı’nda başarılı bir performans gösteren, başarılı bir asker olarak isim yapmış Tulsi Gabbard oldu. 2012 yılında yapılan seçimlerde Temsilciler Meclisine seçilmişti. Meclise seçilen ilk Hindu üye olarak adından söz ettirmişti.

Geçtiğimiz günlerde yapılan yeni bir açıklamayla demokratların önde gelen isimlerinden olan Massachusetts Eyaleti Senatörü olarak görev yapan Elizabeth Warren Trump’u zorlayacak başka bir aday olacağını açıklamıştı. Henüz adaylık süreci sona ermemişken yeni ve güçlü rakiplerin de bu listeye eklenmesi bekleniyor. 2020 yılında yapılacak olan büyük başkanlık seçimlerinde Donald Trump’un işinin oldukça zor olduğu konuşulanlar arasında. Adayların açıklanması ile şimdiden terleyen Trump adaylara başarılar dilerken kendisinin Amerika’nın başına gelmiş en doğru şey olduğunu savunmayı ihmal etmiyor. Ancak konuşmaları ve tavırları ile şimdiden durumdan ne kadar rahatsız olduğu ve gergin olduğu görünüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*