Türk Dil Kurumu, Kim Milyoner Olmak İster’e ödül verdi

Türk Dil Kurumu, Kim Milyoner Olmak İster'e ödül verdi

Türk Dil Kurumu tarafından düzenlenen ödül töreninde, kurumun en önemli ödüllerinden biri olan Türk Dil Kurumu Türkçeye Katkı Ödülü’ne layık görülen yarışma adına ödülü, programın sunucusu Murat Yıldırım ve yapımcısı Mehmet Çam aldı.

Sorulan soruları, ilk soruda elenmesi, çok basit sorularda joker kullanan yarışmacıları ile adından söz ettiren sevilen yarışma programı’nın en hassas olduğu konulardan biri ise Türkçe oldu.

Gerek sorulan sorularda ki imlaya uyum, gerekse de bazen hangisi doğru yazılmıştır soruları ile Türkçe’yi doğru şekilde yansıtmaya çalışan Kim Milyoner Olmak İster yarışması, Türkçe diline olan bu katkısı nedeni ile ödülü almaya hak kazandı.

Türk Dil Kurumu ödül gerekçesi olarak, “Ülkemizdeki ulusal televizyon kanallarından atv’de yayımlanan “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışmasında halkımızın doğru, güzel ve örnek Türkçe kullanmasının teşvik edilmesi aynı zamanda dilimizin zengin söz varlığından sözcüklerin ve deyimlerin kullanım özellikleriyle birlikte programda yer alması toplumda Türkçenin etkin kullanımına yardımcı olmaktadır. Öte yandan TDK’nin Türkçe Sözlük’ünün başvuru kaynağı olarak kullanılması ve yayınlarda bu durumun dile getirilmesi benzer diğer programlar için örnek oluşturmaktadır. Dilimiz için yaptığınız bu değerli katkılardan dolayı Türk Dil Kurumu olarak bu yılki Dil Bayramı kutlamalarımız kapsamında ‘Kim Milyoner Olmak İster?’ yarışma programını ödüllendirerek hem sizin emeklerinizin karşılığını bir nebze de olsa vermiş olmak hem de kamuoyu için örnek oluşturmak amacındayız.” açıklamasında bulundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*