Türk Kızılay’ı Şefkatli Kolları ile Sarıp Sarmalamaya Devam Ediyor…

Türk Kızılay’ı, Afganistan’ın kuzeyinde yer alan Mezar -ı Şerif’te savaş mağduru olan muhtaç halkı, diğer pek çok muhtaç olan halk gibi şefkatli kollarıyla sarıp sarmaladı.

Türk Kızılay’ı Afganistan Delegasyon Başkanı Mücahit Salih Duran, yapılan yardımlara yönelik basın mensuplarına karşı bazı açıklamalarda bulundu. Duran yapmış olduğu bu açıklamalarında, hem savaş, hem de kuraklık gibi etkenler yüzünden evlerini, yurtlarını bırakıp Mezar-ı Şerif’e göç etmek zorunda kalan Faryablı Afganların oldukça soğuk geçen bu kış mevsiminde Kızılay tarafından kurulan çadırlar ile hayatta kalmaya çalıştıklarını anlattı.

Afgan Savaş Mağdurları, Kızılay’ın Derme Çatma Çadırlarında Yaşamaya Çalışıyor

Türk Kızılay’ı Türkiye’den getirmiş olduğu 14,5 metre uzunluğundaki afet çadırları ve soğuğa karşı dayanıklı olan battaniyelerinin ihtiyacı olan Afganlara teslim edildiğini dile getiren Duran, bunun ile beraber Kızılay’ın daha önce de Afganistan’da 21 bin aile için kurban eti, yine Faryab’da meydana gelen çatışmalardan kaçan bin kadar aileye de gıda kolisi yardımında bulunduğunu ekledi.

Türk Kızılay’ı Olarak Yardım Faaliyetleri ve Projeler Hayata Geçirilmeye Devam Edecek

Türk Kızılay’ı Afganistan Delegasyon Başkanı Mücahit Salih Duran ayrıca açıklamalarında, Afganistan’da savaş mağduru olan ve yurtlarını terk etmek durumunda kalan muhtaç aileler için, her zaman olduğu gibi yardım ve projelerin sürdürüleceğini de ifade etti.

Kızılay’ın Yardım Eli Her Yerde!

Öte yandan Türk Kızılay’ı, tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de ihtiyaç sahibi olanlara yardımlarını ulaştırmaya devam ediyor. Afyonkarahisar’da kış mevsimi nedeniyle oluşan olumsuz hava koşulları tır şoförlerine geçit vermezken, Kızılay, yolda kalan tır şoförleri için kumanya dağıtımı gerçekleştirdi.

Afyonkarahisar’da yoğun kar yağışı günlük hayatı olumsuz yönde etkilerden, yolların kapanmasından dolayı da tır şoförleri yollarda perişan oldu. Durumun farkında olan Kızılay ise yardım elini fazla geciktirmezken, Türk Kızılay’ı Afyonkarahisar Şube Başkanlığı aracılığıyla kumanya dağıtımında bulundu ve şoförlerin karnını doyurdu.

Afyonkarahisar’da Yoğun Kar Yağışı, Tır Şoförlerinin İlerlemesine İzim Vermedi

Yoğun kar yağışı ve soğuk Türkiye’nin pek çok kesimini etkisi altına alırken, Afyonkarahisar’da da aynı sahnelere tanık olundu. Akşam saatlerinde başlayan kar yağışı 3 saat boyunca aralıksız olarak devam ederken, kar yağışına hazırlıksız olarak yakalana tır şoförleri ise ilerlemekte bir hayli zorlandı. Afyonlarahisar İl Emniyet Müdürlüğü güvelik açısından şoförlerin bir süre yollarına devam etmesine izin vermedi. Bu nedenle yolda kalan şoförler, uygun park alanlarına yönlendirildi.

Konu ile alakalı olarak bazı açıklamalarda bulunan Türk Kızılay’ı Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Danıştekin, il sınırları içerisinde yolda kalan kamyon ve tır şoförleri için kumanya dağıtımı gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Kızılay olarak her daim yardıma muhtaç olanların yanında olduklarını dile getiren Danıştekin, kar nedeniyle yolda kalan vatandaşlara kumanya dağıtmak üzere görev başında olduklarını, bu doğrultuda çalışmaların devam ettiğini belirtti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*