Türk Kızılay’ından Milyonlarca Yardım!

Türk Kızılay Genel Başkanı Kınık yapmış olduğu açıklaması ile geçtiğimiz yıl gerek Türkiye’de ve gerek dünyada yaklaşık olarak 23 milyon 251 bin insanın yardım çağrısına cevap verildiğini ifade etti.

Türk Kızılay Genel Başkanı Ekrem Kınık, 28 – 31 Ocak tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan İslam İşbirliği Teşkilatı Bölgesindeki Ulusal Derneklerinin Ağının Kurulması Toplantısı başlamadan önce basın mensupları ile bir toplantı düzenledi.

Kızılay’ın Yeni Yıl Planları Müthiş Görünüyor

Toplantı esnasında basın mensuplarına sunum yapan Genel Başkan Kınık, Kızılay’ın geçtiğimiz yıl yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgi verip, bu yıl planlardan bahsetti.

Kınık, toplantı esnasında ayrıca bu yıl Türk Kızılay’ının 150’inci yıl dönümü olduğunu da anımsattı.

Kızılay’da dijital dönüşüm süreci yaşandığını aktaran Kınık, tam anlamıyla elektronik ve mobil imza ile işlemlerin gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Kınık bu açıklamalarında ayrıca Türkiye’nin genelinin dahil olduğu kan, afet, sağlık merkezleri, mülteciler adına toplum sağlığı merkezleri, çocuk koruma programı sayesinde memleketin hemen hemen her noktasındaki vatandaşların acısını gidermeye, toplumun daha güçlü bir hale gelmesine çaba sarf ettiklerini de vurguladı.

Kan İhtiyacının Karşılanması, Türk Kızılay’ının Temel Vazifesi!

Öte yandan kan ihtiyacının karşılanması Kızılay’ın en temel vazifelerinden biri olduğunu ifade eden Genel Başkan, 2018 yılı boyunca yaklaşık olarak 1 milyon 900 bin kişinin kan bağışında bulunduğunu, bunlardan 2 milyon 500 bin ünite kan alındığını anlattı.

Kan Bağışıyla Beraber Kök Hücre Bağışında da Oldukça Başarılı Bir Rakama Ulaşıldı

Bu durumun her gün yürütülen bir operasyon olarak görüldüğünü ekleyen Genel Başkan, kan bağışının yanı sıra kök hücre bağışının da olduğunu, Kızılay olarak bu doğrultuda TÜRKKÖK projesi yürütüldüğünü ve neredeyse 400 bin kök hücre donasyonu elde edildiğini söyledi. Bu rakamın oldukça iyi bir rakam olduğuna dikkat çekerken, bu yıl için hedeflenenin ise 500 bin donasyona ulaşmak olduğunu da söyledi. Hedefe doğru emin adımlarla ilerlediklerini belirten Kınık, yaklaşık olarak 3 bin 500 civarında eşleşme gerçekleştiğini, bin civarında ise nakil yapıldığını dile getirdi. Öte yandan yine kan bankası ve kan ürünlerine yönelik Silivri’de bir fabrika kurulacağını, çalışmalarına ise şimdiden başlanmış olduğunu açıklamalarına ekledi.

2019 Yılı Hedefi 33 Milyon İnsana Ulaşmak

2018 yılında Kızılay olarak gerçekleştirmiş oldukları faaliyetlerden de bahseden Kızılay Genel Başkanı Ekrem Kınık, Türkiye ve dünya çapında toplam 23 milyon 251 bin insan için gerekli yardımın ulaştırıldığını, bu yardımın totaldeki miktarının ise 3 milyar 114 milyon civarında olduğunu belirtti. 2019 yılı için belirlenen hedef rakamın ise 33 milyon insanın ihtiyacını karşılamak ve yaklaşık olarak 4,5 milyarlık yardım bütçesi ile bu operasyonu yürütmek olduğuna dikkat çeken Kınık, Türkiye’de ayni ve sosyal yardım açısından 9 milyon vatandaşa ulaşıldığını ve mali büyüme trendinde olduklarını belirtti. Hayırseverler tarafından yapılan yardımların büyük ölçüde artış gösterdiğini, bu yıl için hedeflenenin ise yaklaşık olarak 6,5 milyar olduğunu dile getirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*