Türk sineması bir değerini daha kaybetti

Türk sineması bir değerini daha kaybetti

Türkiye’nin ilk ‘Altın Ayı’ ödüllü oyuncusu ulan Ulvi Doğan’a bu ödülü getiren yapımcılığını ve başrol oyunculuğunu yaptı Susuz Yaz filmi oldu. Bir süredir Kayışdağı Darülaceze tıp merkezinde tedavi gören Türk sinemasının efsanelerinden Doğan, vefat etti.

1970’li yıllarda yurt dışına giden ve geçtiğimiz yıl ülkeye dönüş yapan Doğan, dönmesi sonrasında Sanatçı Yaşam Evi’nde yaşamını sürdürdü. 6 aydır’da tedavi altında olan usta isim, arefe günü ise vefat ederek, defnedildi.

1963 yılında, Metin Erksan’ın yönetmenliğini üstlendiği, Necati Cumalı’nın aynı adlı eserinden uyarlanan Susuz Yaz filmi ile Altın Ayı kazanan Ulvi Doğan’a o filminde yine Türk sinemasının efsane isimlerinden Hülya Koçyiğit ve Erol Taş eşlik etmişti. Filmin bir diğer özelliği ise, Erol Taş ustanında ilk başrol filmi olmasıdır.

susuz yaz filmi

ULVİ DOĞAN HAKKINDA

2 Kasım 1931 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Almanya’ya giderek tekstil eğitimi gören Ulvi Doğan, 1963 yılında yakın arkadaşı Metin Erksan ile birlikte Hitit Film’i kurmuştur. Bu kuruluşun hemen ardından yapımcılığını üstlendiği Susuz Yaz filmini çekmiştir. Bu filmi onlara Berlin’de Altın Ayı ödülünü kazandırmıştır. Film ve ödülün ardından bir anda ortadan kaybolan Ulvi Doğan, yakın zamanda Türkiye’ye yeniden dönmüş ve Yakacık’ta bulunan Sanatçı Yaşam Evi’ne alınmıştır. Son gelen haberlerde Ulvi Doğan’ın sağlık sorunları nedeniyle hastaneye kaldırıldığı ve yoğun bakımda tedavi gördüğü bilinmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*