Türkiye’de Bir İlk! Pet Şişe Getiren Kontör Kazanacak! Ama Nasıl?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye’de bir ilk olacak yeni bir uygulamanın müjdesini verdi. Kurum konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamasında, pet şişe, süt kutusu, cam şişe gibi atıklar ile alakalı depozito uygulamasının başlatılacağını, pet şişe getirenlerin, kontör kazanacağını duyurdu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclis Kurulu delegesi olan toplam 16 çocuğu makamında ağırlayarak, kendisine yöneltilen soruları cevapladı.

Kentlerdeki Yaşam Kalitesi Artırılacak

Bir Bakan olarak görevde olduğu sürece en büyük hedefinin çocuklara temiz bir gelecek bırakmak olduğunu dile getiren Murat Kurum, kentlerdeki yaşam kalitesini daha üst seviyelere taşıyarak çevreci kentler inşa etmek istediğini, bu doğrultuda bütün kentlerde çalışmalar yürütüldüğünü belirtti.

Nesli Tükenmekte Olan Canlıların Korunması İçin Çalışmalar Yürütülüyor!

Gelecek için doğada canlılara da temiz yaşam alanları sunulması gerektiğine dikkat çeken Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Akdeniz foku, flamingo, deniz kaplumbağaları gibi özellikle de nesli tükenmekte olan canlıların mevcut olduğuna dikkat çekti.

Tuz Gölü çevresinde yerleşik olarak yaşamakta olan flamingoların korunması amacıyla bu yıl 12 bin 700 yavrunun belirlendiğini ve koruma altına alındığını ifade ederken, o yavruların sağlıklı bir şekilde büyüyerek, flamingo neslini sürdüreceğini anlattı. Öte yandan Akdeniz fokuna yönelik de yürütülen bazı çalışmaların olduğunu, 2018 yılında yaklaşık olarak 70 bin caretta caretta yavrusunun da denize salındığını çocuklar ile paylaştı.

Çocuklar Slime’a Dikkat Etmeliler…

Doğayı ve çevreyi koruyabilmek amacıyla Bakanlıkça gerçekleştirilen çalışmaların akabinde, ozon tabakasını tahribata uğratan sprey ve traş köpüğü gibi eşyaların kullanımının neredeyse yüzde 87 oranında düşüş gösterdiğine dikkat çeken Bakan Murat Kurum, aynı zamanda çocukları slime adı verilen yapışkan madde ile oyun oynarken, içeriğinde tehlikeli maddelere karşı dikkatli olmaları konusunda uyarmış oldu.

Meclis üyesi çocuklar tarafından kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 1 Ocak 2019 tarihi itibari ile plastik poşetlerde uygulanmayan başlayan ücret tarifesini anımsatarak, bu sayede plastik poşetlerin gerek denizlerde yaşayan canlılara, gerekse doğaya zarar vermesini engellemiş olduklarını dile getirdi.

Depozito Uygulaması Önümüzdeki Yıllarda Uygulamaya Geçecek

Yaklaşık olarak 2 yıl sonrasında başlatılacak olan depozito uygulamasına yönelik de bir takım bilgi paylaşımlarında bulunan Bakan Kurum, 2023 yılına kadar ülke genelinde depozito uygulamasına geçilmiş olmayı hedeflediklerini, Cam, pet şişe, süt, meyve suyu kartonu gibi gıdaların tüketiminin azaltılması hedeflenirken, bu atıkların geri dönüşümde kullanılabilmesi adına depozito uygulamasının hayata geçirileceğini anlattı.

Bu uygulama ile amaçlananın, üretimi gerçekleştirilen bu kapların diğer pek çok uygulamanın yer aldığı ülkelerde olduğu üzere yüzde 80 – 90’ının geri toplanması olduğunu da belirten Bakan Kurum, bu doğrultuda maksimum 2021 yılında bu uygulamaya geçilmiş olunacağını, uygulama sayesinde o türden atık malzeme getirenlere kontör yüklemesi yapılacağına da vurgu yaptı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*