Uluslararası Adana Film Festivali’ne yeni bir bölüm eklendi

Uluslararası Adana Film Festivali'ne yeni bir bölüm eklendi

Bu yıl 25’ncisi 22-30 Eylül 2018 tarihinde gerçekleşecek olan festival’de restore edilmiş filmler bölümü altında, Kira Muratova, Elem Klimov, Ildiko Enyedi ve Jindrich Polak’ın klasikleri Türkiye’de ilk kez DCP kopyalarından gösterilecek. Ayrıca Bergman’ın 100. yılı şerefine miras filmi de programa alındı.

Ukrayna sinemasının feminist figürü Kira Muratova2yı bu yıl kaybetmemizin üzerinden az zaman geçmişken festivalde yönetmenin klasiklerinden “Kısa Rastlaşmalar” (1968) gösterilecek. Sovyetler Birliği’ndeki kadın-erkek ilişkilerine merkezine yerleştiren film, ‘yasak ilişki’, ‘aldatma’ gibi konuları orta sınıfın arasından ele alır. Bu konuda Bergman ve Antonioni’yle yarışmasıyla önemlidir.

Geçen yıl “Beden ve Ruh” (“Teströl és Lélekröl”, 2017) ile Altın Ayı’ya ulaşan Ildiko Enyedi’nin “Benim XX. Yüzyılım”ı (1989) ise 20. yüzyılın girişinde büyülü gerçekçi bir Macar dokunuşu sergilemesiyle değerli. Film, yönetmenin esas önemli eseridir. 2018’de Berlin Film Festivali için üretilen DCP kopyası ülkemizde ilk kez Adana’da seyirci karşısına çıkacak.

“2001: Uzay Yolu Macerası”nın (1968) esin kaynağı olarak anılan ve “Yıldızlararası”ndan (“Interstellar”, 2014) yıllar önce ‘yıldızlararası yolculuk’ kavramını ortaya atan bilim kurgu klasiği “Ikarie XB 1” (1963) ise ikonik bir bilim kurgu klasiğidir. Türkiye’de çok fazla bilinmese de Çekya’daki ‘bilimkurgu üretimi’ anlamında da değerlidir.

Seçkide ayrıca Elem Klimov’un savaş filmi klasiği “Gel ve Gör”ün (1985) ve Bergman’ın miras filmi “Fanny ve Alexander”ın (1982) da gösterimleri yapılacak. Klimov’un Türkiye’de de sevilen başyapıtı, ilk kez dijital kopyadan seyirciyle buluşacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*