Vedat Türkali’nin romanı ‘Bir Gün Tek Başına’ dizi olacaktı, hayal oldu!

Vedat Türkali'nin romanı 'Bir Gün Tek Başına' dizi olacaktı, hayal oldu!

Kurtlar Vadisi, Arka Sokaklar ve Avlu gibi başarılı dizilerin senaristliğini yapan Ahmet Yurdakul, Limon Film patronu Hayri Aslan ile bir dönem Bir Gün Tek Başına romanını dizi yapmayı planlamış, detaylarını dahi konuşmuşlar ancak bu projeye hayata geçirilememiş.

O dönem ‘keşke’ diye hayıflanarak yapsaydın diyen Yurdakul’un bu anısını anlattığı Sina Koloğlu, o dönem düşünüldüğünde ana karakter için kimin düşünüldüğü, bugün olsa kimler oynayabilirdi gibi soruları da sormayı ihmal etmedi.

Ahmet Yurdakul, Kenan rolü için başrolde ünlü oyuncu Tarık Akan’ın oynayabileceğini düşündüklerini ancak bunu hiç kendisi ile paylaşmadıklarını söyledi. Aslında bu proje hayata geçseydi ve Tarık Akan oynasaydı, ortaya mükemmel bir iş çıkabilidi zira kendisi tam bir devrimcidir, bu rolde ona cuk otururdu.

Şimdilerde ise böyle bir işi dizileştirmenin zor olduğuna değinen Yurdakul, bu diziyi çekecek olsanız bugün kimler oynayabilirdi sorusuna ise ilk sırada Mehmet Aslantuğ’un adını yazarken, ardından da Erkan Petekkaya ve Timuçin Esen’in ismini veriyor. Kadın oyuncu olarak da aklına gelen ilk isim This is Us uyarlaması ile ekranlara dönmeye hazırlanan güzel oyuncu Songül Öden oluyor.

27 Mayıs 1960 darbesi öncesini anlatan romanın hikayesi bugün ekranlara gelseydi ilgi çeker miydi bilinmez.. Ancak sağ-sol, devrimcilik meselelerini ele alan Çemberimde Gül Oya, Sevda Kuşun Kanadında gibi yapımların uzun ömrünün çok olmadığı örneklerini de hatırlatabiliriz.

Usta senarist bu tür kült eserleri ekrana taşıma konusu ile ilgili sözlerini şu sözlerle noktalıyor: “Bu tür kült romanlara büyük titizlikle, daha saygıyla yaklaşmak gerekir. Benzer bir hayali Attila İlhan’ın ‘Kurtlar Sofrası’ romanı için taze tutmaya çalışıyorum. Umarım, bir gün gerçek olur.”

Bir Gün Tek Başına isimli romanın konusu, Komünist örgüte girmekle suçlanan, küçük burjuva Kenan, nezarette polisten yediği bir tokattan sonra örgütten uzaklaşır. Bir gün Felsefe öğrencisi ve ateşli bir devrimci olan Günsel’le tanışır. Eve aşırı alkol tüketiminden dolayı zehirlenmesi geçirir. Nekahet döneminde Günsel’i, 27 Mayıs dönemini, kararlarını, düşüncelerini ve hayatını gözden geçirir. sözleri ile özetlenebilir. Romanda 4 ana karakter bulunuyor, bunlarda Kenan, Günseli, Nermin ve Baba.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*