Venezuela’da Neler Oluyor? ABD Venezuela Gerginliğinin Sebepleri Neler?

Venezuela son zamanlarda tarihinin en zor günlerini geçiriyor. Ülkede yaşanan karışıklık tüm dünya basınının yakın takibinde. Dünya ülkeleri bu gerilimi yakından izlerken kimileri destek vermeye devam ediyor. Bazı ülkeler ise karşıt görüşleri destekleyerek ülkede gerilimin tırmanmasına zemin hazırlıyorlar. Ekonomik açıdan yıpranan ülke zor günler geçiriyor. Geçtiğimiz günlerde bir grup düşük rütbeli asker tarafından başlatılan harekat sonrasında ülkede darbe girişimi gerçekleştirilmişti. Hükümetin destekleri sonrasında kısa bir sürede darbe girişimi bastırıldı. Ancak bununla da sular durulmadı.

ABD her zaman olduğu gibi krizi fırsata çevirmek için ateşi tırmandıracak birtakım açıklamalarda bulundu. ABD Başkanı Donald Trump açıklamalarında Venezuela’nın seçilmiş başkanı olan Maduro’yu tanımadığını dünyaya duyurdu. Bu açıklama kısa sürede tüm taşları yerinden oynattı. Dünya liderleri arasında ciddi tartışmalar meydana gelmeye başladı. Ülkede durumu fırsat bilen Ulusal Meclis Başkanı Guaido kendisini geçici başkan ilan etti. Bu durum ülkeyi yeterince karıştırmışken Donald Trump yeni bir açıklama yaparak geçici başkanı tanıdığını açıkladı.

ABD İle Diplomatik İlişkiler Kesildi

Trump’un bu talihsiz açıklamasından sonra Venezuela Başkanı Maduro yeni bir açıklama yaptı. ABD ile olan tüm diplomatik ilişkilerin kesildiğini açıkladı. Bu açıklamanın ardından birçok devlet başkanı Venezuela’ya destek çıktı. Ancak bunun karşılığında ABD Başkanı Donald Trump’un açıklamalarını destekleyenlerin sayısı da son derece fazla. Venezuela ABD arasındaki gerginlik bir süre daha devam edecek gibi görünüyor.

Ülkede Neler Yaşanıyor?

Bir süre önce Venezuela’da yaşanan ekonomik sıkıntılar bahane edilerek düşük rütbeli askerler tarafından bir isyan başlatılmıştı. Bu isyan kısa sürede bastırıldı. Ortaya çıkan darbe girişiminin ardından Başkanlık Sarayı etrafında da bazı protesto girişimleri meydana geldi. Ancak polisin yaptığı müdahaleler sonucunda dağıtıldı. Darbe girişiminde bulunan isimler polis tarafından gözaltına alındıktan sonra haklarında tutuklama kararı verildi.

Trump bir süre sonra gerginliği tırmandırmak amacıyla tek meşru yönetim olan Maduro yönetiminin aslında meşru olmadığını ve tek yönetim biçiminin de bu olmadığını iddia etti. Başkanlık makamını boş olarak gördüğünü açıkladı. Batılı bazı ülkelerle birlikte Ulusal Meclis Başkanı Guaido’yu başkanlığa davet etti. Pek çok devletin destek vermesi ile birlikte Guaido kendisini geçici başkan olarak ilan etti.

Trump tarafından yapılan çağrı özellikle Güney Amerika ülkelerinden ve Kanda’da tam not aldı. Ancak ABD’nin bu çağrısını desteklemeyen ülkelerin başında Meksika geliyor. Türkiye’nin de içinde bulunduğu pek çok ülke Trump karşıtı fikirlerini sunmaya devam ediyorlar. Sosyal medyada da ilginç şeyler olmaya devam ediyor. Trump ve başka ülkelerin karşıt görüşlü çağrılarının ardından Facebook ve Instagram Maduro’nun sosyal medya hesabından ilginç bir şekilde mavi tiki kaldırdılar. Bu durum sosyal medyada da çeşitli tartışmaları beraberinde getirdi. Venezuela’ya dışarıdan yapılacak bazı müdahale ihtimalleri konuşulurken Çin, Rusya ve İran buna karşı olduklarını en başında belirttiler. Ülkede belirsizlik ve karmaşa ortamı hala devam ediyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*