Vize Alacaklar Dikkat! AB Vize Ücretlerine Zam Yapıyor!

Sık sık seyahat edenlere bir kötü haber daha geldi. Avrupa Birliği’ne üye olan ülkeler bir süredir vize şartları konusunda yeni bir çalışmanın yapılacağı yönünde sinyaller vermişlerdi. Bu açıklamalar ve ortaya çıkan belirsizlik vize başvuru ücretlerine yansıyacağını gözler önüne serdi. Ortaya atılan tahminler ise doğru çıktı. Avrupa Birliği üyesi olan ülkeler 20 euroluk bir zam yapma kararı aldılar. Kararın ortak alındığı öğrenildi. Daha önce vize başvuru ücreti 60 euro olarak biliniyordu. Ancak yeni dönemde başvurular 80 euro olacak.

Karar Avrupa Parlamentosu tarafından alındı. Avrupa Birliği vize kurallarının bir süredir yeniden güncellenmesi gerektiğine yönelik açıklamalar yapılıyordu. Sonucunda Avrupa Birliği Konseyi tarafından bir müzakere düzenlenmesine karar verildi. Yapılan görüşmelerde ortak bir karar alındı ve uzlaşı sağlandı. Ancak bu kararın ülkelere girişte vize almak zorunda olan yolcuları pek mutlu etmeyeceği biliniyor.

Zam Oranı 20 Euro Oldu

Yapılan görüşmelerde Avrupa Birliği’nin 100’den fazla ülke vatandaşına vize uygulamasının olduğu biliniyor. Bu uygulama sonrasında seyahat vizesi almadan Avrupa Birliği ülkelerine giriş tamamen engelleniyor. Vize başvuruları sırasında şimdiye kadar başvuru ücreti olarak 60 euro ücret alınıyordu. Ancak her şeye zam geldiği gibi seyahat vize başvurularına da zam geldi. Başvuru ücreti 20 euro daha zamlanarak 80 euroya kadar çıkarılmış oldu.

Ancak kolaylık sağlamak adına ücretten muaf olan kişiler belirlendi. Zamlı ücret öğrencilerden, araştırmacılardan ve 12 yaşın altında olan çocuklardan alınmayacak. Özellikle işleri gereği sanatçıların, profesyonel sporcuların ve çeşitli durumlar beyan ederek çok fazla seyahat ettiğini kanıtlayan kişilerin farklı bir sistemden yararlanmaları bekleniyor. Bu kişilerin durumları incelenip onaylandıktan sonra çoklu giriş vizesi imkanlarından faydalanmaları bekleniyor.

Vize başvurularının zamanında olumlu olarak sonuçlanması için seyahatten 6 ay öncesine kadar tamamlanmış olması gerekiyor. Aksi takdirde vize başvurularının olumlu sonuçlanması pek mümkün görünmüyor. Ancak henüz resmi olarak onaylanmadığı için 60 euro üzerinden başvurular gerçekleştirilebilir. Müzakere sonucunda karara bağlanan konunun bir yasa haline getirilmesi için Avrupa Parlamentosu ile Avrupa Birliği Konseyinden geçmesi ve resmi olarak imzalanması gerekiyor.

AB Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vize başvurusu için pek çok evrak istenebilir. Ancak unutmayın bu evrakları kişiler değil devletler istiyor. Eksiksiz bir şekilde tamamlanması son derece önemlidir. Ayrıca vize başvuruları için kişilere tarih veriliyor. İşlemler sıraya konuluyor. Birçok ülkenin belirli bir süresi bulunuyor. Bu yüzden tam zamanında gerekli işlemleri yapmak hayati önem taşıyor.

Vize almak isteyen kişilerin belgelerini tamamladıktan sonra beklenen ücreti yatırmış olmaları gerekiyor. Ardından malınızın. mülkünüzün. yaptığınız işin, konumunuzun tam olarak belirtilmesi önemli. Yanlış beyanlarda defalarca yurt dışına çıkmış kişiler dahi olumsuz yanıt alabiliyorlar. Vize başvurularını kişilerin yerine gerçekleştiren şirketler bulunuyor. Böylece biraz daha fazla para ödeyerek yaşanacak tüm sorunları profesyonel kişilere devredebilirsiniz. Vize kişinin durumu, ülkenin şartlarına göre bazen bir gün içerisinde sonuçlanırken bazen aylar sürebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*