Yerli dizilerin sürelerini kısaltmaya niyetleri yok!

Yerli dizilerin sürelerini kısaltmaya niyetleri yok!

Televizyon ekranlarında yayınlanan dizilerin uzunluğu, dizinin üretilmesinde emeği geçen, yönetmeni, senaristi, oyuncusu ve set çalışanları ile hepsinin ömürlerinden ömür götürüyor. Çeşitli örgütlerin bu konuda “sette ölmek istemiyoruz” sloganları attığı protestoları da hala kulağımızda yankılanıyor.

uzun dizi süreleri

Günün 15-16 saati çekimler için zaman harcayan, uykusuz kalanları duyuyoruz. Bu durum sadece kendilerini değil, onları izleyenleri de yıpratıyor, sıkıyor. Uzun bir bölüm ortaya koyacağız derken, can sıkıcı sahnelerin ortaya konması, kaliteyi yitirmesi gibi durumlar ortaya çıkıyor.

Bu durum haliyle dizilerin sürekliliğini de azaltmaya başladı. Çok izlenen diziler hariç, yeni ekrana gelen diziler 2 sezondan fazla devam etmiyor, edemiyor. Çünkü yapımcılar bir süre sonra ortaya kreatif bir şeyler çıkarma noktasında tıkanıklık yaşıyorlar. İzleyiciyi sıkmamak, tadını kaçırmamak için de iyiyken bırakalım deyip, işi sonlandırıyorlar.

Son 2 yılda bu problem sektörün parçaları tarafından defalarca masaya yatırıldı. Aralarında Gökçe Bahadır, o dönemin Star Tv genel müdür yardımcısının da bulunduğu bir ekip Türk dizilerinin durumunu ele alan bir panele katıldılar ve panel sonrasında ekipte yer alan bir yönetmen bu konuda çarpıcı bir açıklama yaptı. Gelir kapıları reklamlar ile sınırlı olan dizilerin bütçelerinin çok yükseldiği, bu nedenle de dizi sürelerinin mecburen uzatıldığını belirtti. Bu anlaşılabilir ve makuldu tabi dizilerin sürelerinin uzun olmasının da gereken bütçeyi çoğalttığı gerçeği göz önüne alınmadığında..

Dizi süresini kısalttığınızda ihtiyaç duyulan bütçe zaten otomatik olarak azalacak, devasa rakamlara çıkan oyuncuların bölüm başı ücretleri de haliyle düşecek.

Ve bahsi geçen yönetmenin belirttiği gelir kapısı olan reklamlar ile ilgili de, RTÜK kararları geçte olsa uygulanmaya başlandı ve artık dizilerde 1 bilemedin 2 ara ile karşılaşılıyor ve 6 dakika ile sınırlandırılıyor. Çok reklam alamayınca, çok uzun dizi yapmanın da bir anlamı kalmamış olmalı.

Pekala kısa dizilerle de iyi izlenmeler elde edilebilir. Bakınız, puhuTv’de yayınlanan Fi bunun en iyi ilk örneği oldu. Bakalım televizyon kanalları ve yapımcılar bu süreleri ne zaman kısaltmaya karar verecekler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*