Yeryüzü Doktorları Binlerce Hastaya Şifa Oldu!

Yeryüzü Doktorları, geçtiğimiz yüz binlerce insana umut oldu.

Yeryüzü Doktorları Deneği Yönetim Kurulu Başkanı Güney yapmış olduğu bir açıklama ile geçtiğimiz yıl 5 bin 144 katarakt ameliyatı, 164 bin muayene ve bin 800 beslenme tedavisi yapıldığını dile getirdi.

2018’de 164 bin Kişi Muayene Olmuştu

Yeryüzü Doktorları Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Uzman Doktor Yahyahan Güney, konu ile alakalı bazı açıklamalarda bulundu. Güney bu açıklamalarında, dernek olarak 2018 yılında yaklaşık 164 bin kişiyi muayene, 5 bin 144 kişiyi katarakt ameliyatı ve bin 800 kişiyi de beslenme adına tedavi ettiklerini belirtti.

Yahyahan Güney, Yeryüzü Doktorları Derneği’nin 2018 yılında gerçekleştirmiş olduğu başarılı işlerinden ve 2019 yılı için belirlemiş olduğu hedeflerinden bahsetti.

Tek yönlü bir çalışmanın olmadığını dile getiren Dernek Başkanı Güney, gerçekleştirilecek olan işlere de, dernek üyelerinin istişaresi ile karar verildiğini dile getirdi.

Dernek, Tamamen Gönüllü Doktorlar İle Hizmet Veriyor

Geçtiğimiz yıl yürütülen faaliyetlere ilişkin bilgi paylaşımında bulunan Güney, dernek bünyesinde hizmet veren anne – çocuk sağlığı beslenme merkezlerinin mevcut olduğunu, beslenme sağlığına yönelik planlarının bulunduğunu ve bu alanda hizmetlerin, tamamen gönüllüler tarafından sunulduğunu da ekledi. Göz sağlığı, fizik tedavi ve rehabilitasyon, psiko – sosyal destek, hijyen kiti, su kuyusu ve bunun gibi çeşitli projelerinin mevcut olup, pek çok ülkede de yer almak istediklerini dile getirdi.

Bir bölgede uzunca bir süre kalarak bölgede bir farkındalık ve farklılık oluşturmayı amaçladıklarını dile getiren Yeryüzü Doktorları Deneği Yönetim Kurulu Başkanı Uzman Doktor Yahyahan Güney, bu alanda etkiyi daha üst seviyelere taşıyabilecek bazı projeler geliştirildiğini de ifade etti.

Öte yandan açıklamalarında Güney, Filistin gibi bazı yerlerde sürekli olarak kaldıklarını da hatırlatarak, bu gibi yerlere oldukça önem verildiğini ve özen gösterildiğini vurguladı.

Gazze Yeryüzü Doktorlarının Yardımlarıyla Ayakta Duruyor

2018 yılında, toplamda 18 farklı ülkede çalışmalar yürütüldüğü bilgisini paylaşan Dernek Başkanı, 15 gönüllü sağlık ekibinin dernek tarafından gönderildiğini, bunun ile beraber 13 adet aktif olarak faaliyet gösteren sağlık merkezlerinin bulunduğunu belirtti. Gazze ve Yemen’de mobil uygulama ekiplerinin ve rehabilitasyon merkezlerinin yer aldığını, Gazze’de oluşan büyük yaralanmalar, savaş mağduriyetleri gibi nedenlerden dolayı evde bakım hizmeti sunulduğunu da belirtti Yurt dışında Somali ve Suriye’de de bulunduklarını dile getiren Güney, Türkiye sınırları içerisinde dahi Şanlıurfa, İstanbul, Gaziantep’te de sağlık gücünün eğiten bir merkezin olduğunu, bu bölgelerde oldukça fazla personellerinin bulunduğunu ifade etti.

2018 yılında yürütülen faaliyetlere de değinen Başkan Güney, geçtiğimiz yıl 5 bin 144 kişinin katarakt ameliyatının, 164 bin muayenenin ve bin 800 kişinin de beslenme muayenesi olduğunu belirtti. Üstelik bu programın, gelişim geriliği olan çocuklar için hastalıkların tedavi ile giderilerek sağlıklı birere ebeveyn olmasının sağlamadığını dile getirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*