Yönetmen Kemal Başar’dan Kadıköy Belediyesi’ne Sert Tepki!

Geçtiğimiz yıl “Eşkıya Dünyaya Hükümdür Olmaz” dizisinde canlandırmış olduğu “Bombacı Ender” karakteri ile kendi hayran kitlesini oluşturan Kemal Başar, Kadıköy Belediyesi’ne sert tepki gösterdi. Sebebi ise tiyatro oyuncusunun hastalanmasından kaynaklandı.

Yönetmen Kemal Başar, Kozzy AVM’de sahnelenecek olan “Gözlerin Ardında Müzikal” için geri sayım yapmaktaydı. Müzikal oyuncularından biri rahatsızlanınca, sahneye başka bir oyun koymak ve seyircileri mağdur etmemek istedi. Kadıköy Belediyesi tarafından kendisinden oyun değişikliği sebebiyle ek ücret istendi. Bu durum üzerine ünlü yönetmen Başar, isyan etti!

“Bakkal Defteri Gibi Tarifleri Var”

Kendisinden ek ücret istenmesi üzerine sert bir tepki veren Kemal Başar, Kadıköy Belediyesi için “Artık Kadıköy Belediyesi’ne oyun yok. Bakkal defteri gibi tarifeleri var, bu kafayla tiyatro yapılmaz.” açıklamasında bulundu.

Bir daha tiyatro oyunlarını Kadıköy Belediyesi’nde kesinlikle sahnelememe kararı aldığını söyleyen yönetmen Kemal Başar yaşananları şu şekilde anlattı:

“Kadıköy Belediyesi’ne ait Kozzy Kültür Merkezi’nde ‘Gözlerin Ardında Müzikal’i oynayacağız. Salonun kirasını verdik. Başrol oyuncumuz bir haftadır hastanede, durumu ciddi. Oyunu iptal etmek yerine ‘Öylesine Hikayeler’ adlı oyunumuzu sahnelemek istediğimizi söyledik. Ancak onay almaları gerektiğini, bilet fiyatı değiştiği için kira bedelinin de farklı olacağını söylediler. Ben sizi onaylıyor muyum? Ne ek parası? Perde kapanmasın diye güzellik yapmaya çalışıyoruz, yaptıkları muameleye bak.”

Başrol Oyuncusu Rahatsızlandı

Geçen hafta Cuma günü seyirciyle buluşacak olan “Gözlerin Ardında Müzikal” oyunu sahnelenememişti. Sebebi ise başrol oyuncusu Eda Kandulu’nun rahatsızlanmasıydı. Başrol oyuncusunun rahatsızlanması üzerine Kozzy Kültür Merkezi’nde başka bir oyun sahnelemek isteyen Başar’dan Kadıköy Belediyesi ek ücret talep edince, Belediye yetkililer ile ünlü yönetmen arasında tartışma yaşandı.

Kendilerine Kadıköy Belediyesi tarafından çok büyük bir ayıp yapıldığını ve bu durum karşısında oldukça sinirlendiğini dile getiren Kemal Başar, “CHP’li belediyelerin salonlarını kullandırmasının artık suyu çıktı. AK Parti belediyelerindeki organizasyon yeteneği, düzen, sevgi, saygı bunlarda yok.” diyerek düşüncelerini dile getirdi.

“Vergimle Yaptığın Salonu Böyle Kullanacaksan Hesap Sorarım”

Belediyeciliğin sadece yol, köprü olmadığını belirten Kemal Başar, kültür-sanat hizmetlerinin de belediyecilik içerisinde yer aldığının altını çizdi. Kemal Başar tüm bu yaşananlar karşısında, “Bakkal defteri gibi tarife listeleri var, bakkal kafasıyla tiyatro yapılmaz. Biz AK Parti’li belediyelerden sevgi, saygı görüyoruz. Bizi kapıda karşılıyorlar. Bunlar onları taklit bile edemiyor. Sonra oy istiyorlar; değil oy, oyun bile yok. Hiçbir partili değilim; vatandaşım, vergimi veriyorum, mesleğimi yapmaya çalışıyorum. Vergimle yaptığın salonu böyle kullanacaksan hesap sorarım. Bu mu Atatürk’ün partisinin kültür-sanat anlayışı? açıklamasında bulundu.

Kemal Başar’ın yapmış olduğu sert tepkiye yönelik Kadıköy Belediyesi ve Belediye yetkilileri tarafından ise henüz bir açıklama gelmedi. Başar, önümüzdeki günlerde sergilenecek oyunlarını Kadıköy Belediyesi’nin sahnelerinde yapmama kararı alarak hayranlarına bu kararını sosyal medya hesapları üzerinden de iletti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*