Yönetmen Turgut Yasalar’ın kitabından Serdar Akar anısı

Yönetmen Turgut Yasalar'ın kitabından Serdar Akar anısı

Başarılı yönetmenin 1998 yılında ki kendi filmi Leoparın Kuyruğu’ndan başlayarak, Serdar Akar’ın Gemide’yi, Kudret Sabancı’nın Laleli’de Bir Azize’yi, Ümit Ünal’ın 9’u, Handan İpekçi’nin Babam Askerde’yi, Mustafa Altıoklar’ın Denize Hançer Düştü’yü, Yüksel Aksu’nun Dondurmam Gaymak’ı Hüseyin Karabey’in Gitmek’i, Orhan Eskiköy ve Özgür Doğan’ın İki Dil Bir Bavul’u, Reis Çelik’in Işıklar Sönmesin’i, Ahmet Uluçay’ın Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’ı, Atalay Taşdiken’in Mommo – Kız Kardeşim’i, Ahmet Haluk Ünal’ın Saklı Hayatlar’ı, Derviş Zaim’in Tabutta Rövaşata’yı ve Uğur Yücel’in Yazı Tura’yı çekerken yaşadığı zorlukları aktardığı kitabında ki bu bilgiler oldukça ilgi uyandırıcı.

Hatta bir tanesini Ali Eyüboğlu köşesine taşıdı. 1998 yılında 3 Altın Portakal ödülü kazandırtan, şimdileri en ünlü yönetmenlerinden Serdar Akar’ın yönettiği Gemide filminin Cannes tanıtımı sürecinde yaşadığı zorluklar bir hayli dikkat çekici.

Serdar Akar’ın yönetmenliğini yaptığı ilk film olan Gemide, o yıllarda Cannes film festivalinden davet alıyor. Tabi festivale katılması için Fransızca alt yazılı kopyasının, aynı dilde afiş ve daha gerekli olan bir çok katılım kıstası bulunmaktadır. Bunların her biri içinde para lazımdır ama filmin yapımcılarının da böyle ekstra bir bütçesi yoktur.

gemide filmi

Bunun için bir yol arayan Serdar Akar, AKM’de dönemin Kültür ve Turizm Bakanı İstemihan Talay’dan bir randevu alır ve görüşmeye gider. Burada ekibin meramını dinleyen Talay, Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürü Özcan Çetin’i makamına çağırarak, Gemide filminin Cannes yolculuğu için masrafları bakanlığın karşılaması talimatı verir.

Duruma sevinen filmin yönetmeni Serdar Akar ve yapımcısı Önder Çakar’ın bu mutluluğu, müdür Özcan Çetin’in, “Çocuklar, bakan böyle atar. Bu şekilde bir mevzuat yok ki ben size para çıkarayım. Gelin, ben size bir tavuk kanat ısmarlayayım en iyisi..” demesi ile de yerle bir olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*