Bizimle iletişime geç
Sosyal İnsan

Sosyal İnsan

Yurtdışına en çok satılan ilk 10 dizi hangileri?

Köşe Yazısı

Yurtdışına en çok satılan ilk 10 dizi hangileri?

Haberimizde, Dünya’da ABD’den sonra en çok dizi ihraç eden ülkesi olan Türkiye’de, bu başarıyı yakalatan, en çok ihraç edilen dizi listesini derledik.

Yurtdışına en çok satılan ilk 10 dizi hangileri?

Türkiye’de yurt dışına en çok satılan dizi listesinde hangi diziler yer alıyor? İlk 10’u oluşturan diziler hangileri, en çok dizisi yurt dışına satılan oyuncu kim? İşte tüm detayları haberimizde derledik.

Televizyon sektörü üzerine yayın yapan Latin Amerika dergisi Prensario, Latin Amerika’da oldukça popüler olan Türk diziler ile ilgili bir araştırma yayınladı. Bu veriler dizilerin yurtdışına ihracatını gerçekleştiren şirketlerin 2018 yılı raporlarına göre oluşturuldu. Yurt dışı dergisinin yaptığı bir araştırma olduğu için verilerin net olmama olasılığı da söz konusu.

35 dizinin en az 44 en fazla 149 ülkeye satıldığı Türk dizileri listesinde Türkiye’de de büyük bir ilgi ile izlenmiş olan Fatmagül’ün Suçu Ne? dizisi en çok satılan diziler listesinde ilk sırada yer aldı.

Türkiye’de çok fazla ilgi görmeyen ve 1 sezonda ekranlara veda eden Hayat Bazen Tatlıdır, 44 ülkeye birden satıldı. İşte o liste:

1. Fatmagül’ün Suçu Ne? (149 ülkeye satıldı)
2. Kara Para Aşk (142 ülkeye satıldı)
3. 20 Dakika (111 ülkeye satıldı)
4. Sıla (104 ülkeye satıldı)
5. Ezel (100 ülkeye satıldı)
6. Unutulmazlar (89 ülkeye satıldı)
7. Muhteşem Yüzyıl (88 ülkeye satıldı)
8. Gönülçelen (88 ülkeye satıldı)
9. Asla Vazgeçmem (83 ülkeye satıldı)
10. Kayıp (Türkiye’de tutmadı) ve Gümüş (80 ülkeye satıldı, ki Türkiye’nin yurt dışına ihraç ettiği ilk dizidir)

Bu diziler arasında Atv 4 dizi ile liderliği göğüslerken, Kanal D ve Show Tv 3, Star Tv’de 2 diziyi ihraç etmiş görünüyor. Başrol oyuncuları olarak da, kadın oyuncu olarak ipi Tuba Büyüküstün 3 dizi ile üstlenirken, erkek oyuncu olarak da 2 dizi ile Engin Akyürek göğüsledi.

Yurt dışına en çok dizi ihraç eden firma olarak da Ay Yapım’ın açık ara önde olduğunu söylemem mümkün.

Yönetim ve organizasyon alanında yüksek lisans eğitimine devam eden, uzun yıllar medya sektörü içerisinde bulunup, çeşitli platformlarda yazarlık yaptı. Şimdilerde ise sosyalinsan'da yazıyor, yazdırıyor.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Köşe Yazısı

Yukarı