Otobüs ile Seyahat Etmenin En Güzel 5 Yönü

Her ulaşım aracı ile seyahat etmenin kendine özgü güzellikleri ve zorlukları vardır. Örneğin ulaşım mesafenizi minimuma indirme konusunda bir numara ulaşım şekli olan uçak ile seyahat, birçok insanın korkulu bir rüyası olabiliyor. Bir diğer dezavantajı ise havaalanlarına ulaşımın genellikle otobüs terminallerine ulaşmaktan daha zor olmasıdır. Tren yolculuğu, özel araç ile yolculuk, otobüs ile seyahat ve uçak ile seyahat… Her biri için kendine özgü olan çok sayıda avantaj ve dezavantaj maddeleri hazırlamak mümkün.

Bu yazımızda sizlere otobüs ile seyahat etmenin sunacağı güzelliklerden bahsetmek istedik. 5 madde altında toplamış olduğumuz otobüs ile seyahat etmenin güzel yönleri hakkındaki yazımızı okuduktan sonra belki de gezilerinizde önceliğiniz otobüs ile gidiş ve geliş olmak olabilir.

1. Çevrenin Büyüleyici Manzaraları

Otobüs içerisindeki yolculuklarınızda, dinlenme yerlerini kendi özel aracınızla seyahat ettiğiniz kadar özgürce seçemiyor olabilirisiniz. Ancak itiraf etmek gerekir ki özel araç ile seyahatlerimizde çevremizi inceleme fırsatına da pek sahip olamıyoruz. Muhakkak yanımızda ilgilenmemiz gereken bir arkadaşımız ya da yakınımız oluyor. Otobüsler de bir yakınınız ile seyahat ediyor dahi olsanız bir sessizlik hakim oluyor. Bu sessizliğin içerisinde, insanlardan daha çok doğa ile yakından iletişim kurabilmek için bol bol vaktiniz oluyor. Uzak köyler, ağaçlık alanlar, tarlalar, deniz, orman, kim bilir belki de yolunuzun içerisine dahil olan bir göl veya baraj… Her birini daha dikkatli gözlemleme ve gözlemlerken de hayallerinizde uzak diyarlara uçup gidebilme şansınız artıyor.

2. Kısa Dinlenme Tesisi Molalarındaki Büyük Heyecanlar

Otobüs ile seyahat ederken dinlenme tesislerindeki molalarınız genellikle çok kısa oluyor. Doğru! Ancak, bu kısacık zamana neler sığdırabildiğimizi düşündüğümüzde hayretler içerisinde kalıyoruz. Tuvalet gibi acil ihtiyaçlarımızı karşılamak, bizi merak eden ve bizim de değer verdiğimiz yakınlarımıza erişim sağlayarak onların sesini duymak, durmuş olduğumuz şehre ait değişik lezzetlerin neler olduğunu keşfetmek ve oraya özgü olan yiyecek veya eşyalardan satın alarak alışveriş yapmak, hava serin ise sıcak bir çay ya da kahve yudumlamak, sıcak bir gün ise serin bir içecek ile yolculuk hararetimizi almak… Bunların hepsi işe o kısacık otobüs seyahati molalarımızda yaptığımız şeyler. Kısa zamanda bu kadar çok şey ile meşgul olurken aklınızda olan herhangi bir sorun varsa bir de o0nu düşünebilmeniz imkansız. Sıkıntılarda, dertlerden ve aklınızı kurcalayan tüm olumsuz düşüncelerden uzakta olan 10 dakika bile, aslından insanın hayat yolculuğunda yapmış olduğu en güzel mola oluyor.

3. Film ve Müzik Keyfi

Günümüzün modern otobüslerinin hemen hemen hepsinde, her koltuğa ait bir monitör bulunmakta. Bu monitörden dilediğin şarkıları dinleyebilir ve dilediğiniz filmleri izleyebilirsiniz. Film ve müzik seçimi konusunda seçici olan kişilerdenseniz otobüs yolculuğunuza başlamadan önce kendinize özel bir flash disk doldurabilirsiniz. Bu flash diski otobüsteki monitörlere takarak oradan kendi müziklerinizi dinleyebilir ve kendi hazırladığınız filmleri izleyebilirsiniz. ‘Ben aynı zamanda çok da tedbirli biriyim’ diyenlerdenseniz, olası aksaklıklar yaşamanız durumuna karşı yanınıza tabletinizi veya dizüstü bilgisayarınızı alabilirsiniz. Sonuç olarak hiçbir şey sizin otobüs ile seyahatiniz sırasında yaşayacağınız müzik ve film keyfinizden alıkoyamaz.

4. İç Sesinle Yüzleşme Fırsatı

Çoğu zaman etrafımızdaki kalabalık ile o kadar haşır neşir oluyoruz ki iç sesimizi değil dinlemek, onun anlatmak istediklerine kulak vermek için bile uğraşmıyoruz. Otobüs ile seyahatimiz sırasında kendi iç sesimize yönelmeye de bol bol vaktimiz oluyor. Hangimiz otobüs ile yolculuk yaptık da başımızı cama koyup derin derin düşüncelere dalmadık. O anı en derin duygularımızla ve en güzeli de kendi iç sesimizle değerlendirebiliyoruz. İçinde bulunduğun anı yakalayabilmek de iç sesimizi dinlemek için gerekli ortamı yakalayabilmek de günümüzde çok zor. İşte bu otobüs ile seyahat etmenin en güzel yönlerinden bir tanesi de size tüm bunları sunabiliyor olması!

5. Biraz Terapi Zamanı

Seyahat etmekte olduğunuz otobüsün yıkanması sırasında siz de o otobüsün içerisindeyseniz adeta ruhunuzu daraltan ne varsa hepsinin yıkanıp birer birer tüm pislikleri ile akıp gittiğini hissedebilirsiniz. İçinizde biriken ve sizin hayallerinizi kirleten her ne varsa hepsinin, önce aklınızdan sonra da yaşamınızdan akıp gittiğini hissedebiliyorsunuz. Bu terapiyi psikolojik terapi olarak adlandırmamız, bizce isabet olacaktır. Tek bir otobüs bileti fiyatına terapi seansımızı da yaptık. Bingo!