18 Yaşında Bitcoin ile Zengin Olan Genç: Erik Finman

Henüz daha çok genç olmasına rağmen En Genç Milyarderler listesinde yer alan Erik Finman’ın hikayesi 12 yaşlarına dayanıyor. O yaşlardayken okula gitmek istemeyen ve bir gün milyarder olduğu takdirde okulu bırakmak üzere ailesiyle anlaşma yapan Finman, ilginç hikayesiyle dikkat çekmektedir. O zamanlarda okulu bırakmak istemesinin en büyük sebebi, öğretmenlerinin ona karşı uyguladığı sinir bozucu ve ukala olarak sayılabilecek tavırlarıydı. Birçok öğretmeni ona okulu bırakmasını ve McDonalds gibi yerlerde iş bularak çalışmasını söylemekteydi.

Anne ve babası ile anlaşma yaptığında, ailesinin bu fikre sıcak bakmadığının da farkındaymış. Çünkü Erik’in ailesi Standford Üniversitesi’nde doktora sahibi olan iki başarılı insan olarak hayatlarına devam etmekteydi ve oğullarının da tıpkı onlar gibi başarılı olmasını istiyorlardı. Fakat Finman’ın başka planları vardı… 12 yaşında yapmış olduğu anlaşmadan sonra büyükannesi eğitimine destek olmak için kendisine bin dolar para verdi ve Finman bu parayı Bitcoin’e yatırdı.

Erik Finmann İlk Olarak 100 Adet Satın Aldı

2011 yılında bir adet Bitcoin 12 dolar idi ve Erik bu Bitcoin para biriminden yaklaşık olarak 100 adet satın aldı. İki yıl içerisinde varlığını tam tamına iki katına çıkardı ve 2013 yılında elindeki Bitcoin’lerin tanesini en az bin 200 dolardan satışa sunarak 100 bin dolar kazanç elde etti. Burada elde etmiş olduğu kazancı da Botangle’a sermaye olarak verdi ve şirket kurdu. Kurmuş olduğu şirketi büyütmek ve geliştirmek için daha fazla yatırım kaynağına ihtiyacı olduğunu fark eden Finman, sermaye bulabilmek için Silikon Vadisi’ne gitti ve burada Reddit’in kurucusu olan Alexis Ohanian ile tanıştı.

Botangle şirketi için risk sermayesi arayan girişimci genç bu sayede 100 bin dolarlık yatırım kaynağını bulmuş oldu. Bu süreç içerisinde Finman henüz daha 15 yaşındaydı. Yaşı nedeniyle karşısına pek çok engel çıkıyor ve fikirleri ciddiye alınmıyordu. O zamanlar şirketi için aradığı destek sırasında Uber üst düzey yöneticileriyle de görüşen Erik, kendisiyle çok fazla alay ettiklerini ve cesaretini kırmak için girişiminin işe yaramaz olduğunu söylediklerini bir konuşmasında dile getirmiştir.

2015 yılında kendisine 300 Bitcoin (60 bin dolar) yatırım yapmak isteyen bir yatırımcı bulduktan sonra sermayesini arttırmak amacıyla tekrardan Bitcoin yatırımı yapan Erik bu sefer birim değeri 200 dolar gibi oldukça alt bir seviyeye inen coinleri satın alarak yatırım yapmaya başlamıştır. Yapmış olduğu yatırımlar sonucunda genç girişimcinin serveti 18 yaşına geldiğinde 1.09 milyon dolar seviyesine ulaşmıştır. Ulaşmış olduğu bu rakamdan sonra ailesiyle görüşen Erik, anlaşma sonucunda liseyi bitirmeden okulu bırakma kararı almış ve bırakmıştır.

Günümüzde ise Erik Finman, NASA tarafından hazırlanan yeni roket fırlatma projesinde çalışıyor. Kendisi ELaNa Programı içerisinde danışmanlık görevi yapıyor. Boş vakitlerinde ise mutlaka konuşmacı olarak toplantılara, çeşitli eğitim programlarına katılarak geçiriyor. TedEX programına da katılan Finman bir konuşmasında şu sözleri dile getiriyor, “Eğitim sistemi bu haliyle kimseye hiçbir şey katmıyor. Asla önermiyorum.”…