21 Gün Kuralı ile Alışkanlıklarında Kurtul ve Mutlu Ol!

21 gün kuralı ile kendinize yeni alışkanlıklar edinebilir ya da hoşlanmadığınız bir alışkanlığınızı değiştirebilirsiniz. Çünkü bilinçaltımızın aynı şeyleri tekrarladığımızda, bu duruma hemen alışamaz. Alışması için belirli bir süre geçmesi gerekir. Bu da üç hafta ile 3 ay arasında gerçekleşir.

Hepimizin memnun olduğu ya da olmadığı alışkanlıkları var. Çoğunlukla iyi alışkanlıklar edinmek istiyoruz. Kötü olduğunu düşündüğümüz alışkanlıklarımızdan da uzaklaşmak. Bunun için yapmamız gereken sadece, 21 gün boyunca yapmaya devam etmek. İş hayatımızda ya da sosyal yaşantımızda da uygulayabileceğimiz bu kural bize yeni alışkanlık kapıları açacak.

21 Gün Kuralı

Sadece isteyerek ve isteğe direnç göstererek bir şeyleri alışkanlık haline getirmek zordur. Bilinçaltı ikna edilmesi zor bir zihin bölgesidir. Ayrıca bilincinizle bilinçaltınız da bu gibi durumlarda çatışma halinde olur. Çatışmayı da  daima bilinçaltı kazanır.

Bilinciniz bir dakika içerisinde sadece 9 düşünceyi algılayabilirken, bilinçaltı yaklaşık 3 milyon bilgiyi süreçten geçirir. Her gece dişlerinizi fırçalamak istiyor olabilirsiniz ama bilinçaltınızın bunu gereksiz görmesi halinde alışkanlık edinemezsiniz. Sigara içmeyi ya da alkol tüketmeyi istemiyor olabilirsiniz ama bilinçaltınızda sizi rahatlatan bir şey olarak kodlanması halinde ancak kısa süre dayanabilirsiniz.

Hoşlanmadığınız bir alışkanlığınızı, sadece kurtulmaya çalışarak değiştiremezsiniz. Bu nedenle yerine yeni bir alışkanlık getirmek daha kolay olabilir. Mevcut bir davranışı değiştirmek yerine yeni bir davranış edinmek daima daha kolaydır. 21 gün boyunca tekrar eden her şey hücresel belleğimizde kalıcı olmaya hak kazanır. Bu da bir alışkanlığı 21 gün tekrarla edinmeyi mümkün kılar. Bisiklet sürmek, okumak ya da yürümek için durup düşünmemiz gerekmiyor.

O zaman bu 21 gün kuralını iyi yönde kullanmak gerekir.

Hayatımızda sürekli olumsuz şeyler yaşayabiliyoruz. Bunları olumlu bir yaşam döngüsüne çevirmenin bir yolu var. Gününüz ne kadar kötü geçerse geçsin, her gün olumlu bir şey bulabilirsiniz. Herhangi bir kötü alışkanlığınız için bir adım atabilirsiniz. Bu olumlu davranışınızı da bir yere yazmanızda fayda var. Her gün listenize eklenecek olumlu şeyle bulmanız sizi pozitif şeylere daha odaklı yapacaktır. 21 gün sonunda düşünce tarzınızın olumlu etkilendiğini göreceksiniz. Bir süre daha devam edin. isterseniz 3 aylık dönemi 21 gün olarak bölebilirsiniz.

3 aylık sürecin sonunda artık pozitif düşünmek sizin için basit bir hal alacak. Günlük hayatınızda en çok hangi konuda yardıma ihtiyacınız varsa, bunlara odaklanın. Bunlar arasında en çok önem arz eden hangisiyse, üzerine düşünün ve çalışın ve bu amaca hizmet eden şeyler yapın.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.