25 Yaşına Doğru Hayat Size Ne Öğretir?

En zor yaşlardan biri de 25’tir. Artık 20 değilsinizdir ve 30’a da çok az bir zaman kalmıştır. Yaşınız 18’i geçtikten sonra zaman daha hızlı geçmeye başlayacak ve bunu anlayamayacaksınız. 25 yaşına doğru yaklaştığınızda hayat size pek çok ders vermiş olacaktır. İnsanın karakteri, kişiliği, çevresi ve idealleri genellikle bu yaşa doğru tam olarak oturmaya başlar. Bu yaştan sonra karakteriniz, kişiliğiniz, çevreniz, idealleriniz için yaşayan biri haline gelirsiniz. 30 ve 30’dan sonraki yaşamınız bu şekilde geçer. Peki hayat 25 yaşına doğru size ne öğretir?

1.      Hiç Kimse Gerçek Arkadaşınız Değildir

25 yaşına doğru geldiğinizde öğrendiğiniz ilk kurallardan biri, hiç kimsenin gerçek arkadaşınız olmadığıdır. İnsanların sizinle kendi menfaatlerine uğruna yakınlık kurduklarını bu yaşa doğru fark edersiniz ve zaman içerisinde arkadaşlık bağlarınızı belli bir seviyede tutmaya özen gösterirsiniz. Çevrenizde gerçekten sırrınızı, dertlerinizi paylaşabildiğiniz kaç kişi var? Bunu mutlaka düşünmelisiniz. Özellikle 23’ten sonra kendi hayatınızı kurma isteğiyle kavrulacak ve 25’e doğru özel yaşamınız olduğunu fark edeceksiniz. Bu özel yaşamı siz bilecek, ne kadar dillendirmek isteseniz de dillendirmeye gücünüz yetmeyecektir. Çünkü arkadaş dediğiniz insanlardan pek çok darbe yiyeceksiniz.

2.      Hayatınıza Pek Çok Kişi Girecek ve Çıkacaktır

Hayatın dinamiğini kavradığınız en önemli yaşlardan biri 25’tir. Bu dönemde hayatınıza pek çok kişinin girdiğini ve çıktığını göreceksiniz. Bazıları size armağan olarak verilecek, bazıları ise imtihanınız olarak kalacaktır. Her ne şekilde olursa olsun, hayatınıza giren ve çıkan insanlar mutlaka size bir şeyler katacaktır. Önemli olan da size ne kattığını görmektir. Yüzünüze karşı yalan söylediklerinde, sevdiklerini dile getirdiklerinde ya da çevreniz nedeniyle hiç istemediğiniz bir durum ile mücadele etmek zorunda kaldığınızda hayatınıza kimlerin girmesi ve çıkması gerektiğine karar verecek yaşa gelmiş olacaksınız. İşte bu nedenle 25 en önemli yaşlardandır. Artık hayatınızda kimin olmasına ve kimin olmamasına karar verdiğiniz, kıymetini bilmeniz gereken yaştır.

3.      Geleceğinizden Artık Endişe Duymayacaksınız

İnsan her zaman yarınının ne olacağını merak eder fakat 25’e geldiğinizde hayatınızın ne şekilde ilerleyeceğini görmüş olacaksınız. Bu yaşınız, karakterinizin oturduğu yaştır. Dolayısıyla çevrenizin nasıl olacağını, hangi mesleği edinip edinemeyeceğini bilmiş bir halde olursunuz. Kendinizle ve yaşamınızla ilgili daha net kararlar almaya başlar ve bu kararlara saygı duyulmasını beklersiniz. Saygı duyulmuyor ise yine kendi kararınızı uygulamaya çalışırsınız. Geleceğinizden endişe duymamaya başlamanızın temel nedeni de budur. Kendi kararlarınızı almak, geleceğinize dair duyduğunuz endişeyi ve şüpheyi ortadan kaldıracaktır.

4.      Saygı ve Güven Aşktan Önemlidir

Hayatınızı paylaşmak istediğiniz insanı tercih ederken artık “Acaba aşık oldum mu?” diye kendinize sormazsınız. “Gerçekten birbirimize güvenecek ve saygı duyacak mıyız?” sorusuna geçiş yaparsınız. Aşk, eskisi kadar önemli bir konu değildir 25 yaşına doğru yaklaştığınızda. Artık aşkın yerini saygı ve güven almıştır. Çünkü aşktan daha değerli olan iki hissin ve eylemin güven ve saygı olduğunu öğrenirsiniz.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.