3 Soruda Başarı ve Mutluluğu Yakalayın!

Hayat, başardıklarımız ve başaramadıklarımız, sevindiğimiz ve sevinemediklerimiz, yaptıklarımız ve yapamadıklarımız arasında geçer. İnsan en çok başaramadığı, üzüldüğü ve yapamadığı şeyler için pişmanlık duyar. Bu pişmanlığı üzerimizden atmanın en iyi yolu, kendimize doğru sorular sormaktır. Genellikle cevapların daha önemli olduğu düşünülür fakat sorular, cevaplardan daha önemlidir. Doğru soruyu sormak, hayatınızı değiştirebilir.

Kendinize soracağınız 3 soruda başarıyı ve mutluluğu yakalamanız mümkündür. Çünkü bu soruların hedefi, kendinizi tanımaktır. İnsan kendini ne kadar iyi tanırsa, koyacağı hedeflerde de o kadar başarılı olacaktır. Kendinizi tanımanız, ne istediğinizi öğrenmeniz hayatınızın her noktasında gereklidir. Çünkü yaşamanız neleri istediğiniz ve istemediğiniz ile şekillenir.

İlk Soru: Nasıl Yapacağım?

Kendinize bir hedef koyduğunuzda, öncelikle bunu hayal etmeniz gerekir. Zihninizde canlanmayan hiçbir şey, gerçekleşmez. Hayal ederken neyi, nasıl yapacağınızı düşünürsünüz. Farklı yollar, alternatifler üretirsiniz. Her şekilde sonuca ulaştığınızı görürsünüz. Önemli olan, bu düşünceleri ve yolları gerçek hayatınıza yansıtabilmektir. Sonuç odaklı olabilmek için sormanız gereken ilk soru bu nedenle “Nasıl yapacağım?” olmalıdır.

Hayatınız için hangi kararı alırsanız alın ve kendiniz için hangi hedefi koyarsanız koyun, alacağınız bir risk söz konusudur. Bu riski belirlemek de size düşer. Alacağınız riskten önce etrafı, koşulları, kendinizi ve deneyimlerinizi gözünüzün önüne getirmelisiniz. İşte bu soru, tüm deneyimleriniz karşısında ne yapacağınızı öğrenmenizi sağlar. Başarmanın ve mutluluğa ulaşmanın ilk yolu, hangi yoldan gideceğinizi bilmektir.

İkinci Soru: Bu Konuda Tutkulu muyum?

Tutku, acıların ve arzuların bütünüdür. Acı olmadan tutkunun olabilmesi mümkün değildir. Bu nedenle hayatınızda arzuladığınız, ulaşmak istediğiniz her şey size acı verir. Vermiyor ise o alanda tutkulu değilsiniz demektir. Hayatınızda hedefiniz olarak gördüğünüz her konuda ne kadar tutkulu olduğunuzu bilmelisiniz. Bunun için de kendinize “Bu konuda tutkulu muyum?” demelisiniz.

Bir başka şekilde soracak olursanız, “Başaramasam bile bu beni mutlu edecek mi?” demelisiniz. Eğer cevabınız “Evet” ise, gerçekten o alanda tutkulusunuz demektir. Sonucunda kaybedeceğinizi bildiğiniz şeyler için bile denemekten vazgeçmiyorsanız, doğru yoldasınız! Unutmayın ki imkansız diye bir şey yoktur, bazı şeyler sadece zaman alır.

Üçüncü Soru: Gerçekten Bunu Ben mi Yapacağım?

Hepimizin yetenekli olduğu alanlar farklıdır. Kimi sanatta iyiyken, kimi spor dallarında başarılı olur. Siz hangi alanda iyisiniz? Yeteneğinizi keşfetmeniz için sormanız gereken doğru soru, “Gerçekten bunu ben mi yapacağım?” olmalıdır. Yapacağınız şey için doğru insan olmadığınızı düşünüyorsanız, gerçekten değilsiniz demektir.

Fakat bazen de denemeden bilemeyeceğiniz için sınırlarınızı kaldırmanız, konfor alanınızdan kurtulmanız gerekir. Aradaki ince çizgi, yeteneklerinizi o alanda kullanıp kullanmayacağınızı bilmekten geçer. Hiç kimse mükemmel değildir lakin mükemmel olmak için kendinizi geliştirip geliştirmeyeceğinizi bilmelisiniz.

 “Farklı bir şeyin olabileceğine inanmalısınız. Yapabileceğim diyenler ve yapamayacağım diyenler, ikisi de genellikle haklıdırlar.” Henry Ford

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.