30 Yaşına Gelmeden Para Hakkında Öğrenmeniz Gereken 3 Temel Şey

30 yaş, insanın tam anlamıyla olgunlaştığı, kendine ait bir yaşam kurabildiği yaşlardan biridir. 30 yaş demek yüzde 80 ihtimal ile kendine ait bir evinin ya da arabanın olduğu yaş demektir aynı zamanda. Her gün nasıl daha iyi olabileceğinin düşüncesi, bir yuva kurmanın telaşı, geleceğe dair birikim yapmanın yorgunluğu bu yaşta hissedilir. Eğer bu yaşa gelmeden önce para hakkındaki temel bilgilere sahip olunursa 30 yaş daha kolay geçebilir.

1.      Çocuklar, Evlilik ve Yuva Kurmak Masraflıdır

20, 25 ve en geç 30 yaşında çocuk sahibi olmanız gerektiğini söyleyen kişilerin lafları tam anlamıyla birer klişedir. Çocuk yapmak, evlenmek ve bir yuva kurmak için sahip olmanız gereken bir yaş aralığı yoktur. Eğer evlenmeyi düşünüyorsanız da bunun oldukça masraflı olduğunu kabul etmeniz gerekir. Bu nedenle kendinizi tamamen hazır hissettiğiniz zaman yuva kurmalı, çocuk yapmalı hatta evlenmelisiniz. Türkiye’deki evlilik olaylarını düşündüğünüzde karşınıza düğün, yemek, nişan, kına dahil olmak üzere ekstra pek çok maddi sorumluluğun yükleneceğini bilmelisiniz.

2.      Mal Sahibi Olmak Malı Kiralamaktan Daha Pahalıdır

30 yaşına gelmeden önce evinizi, arabanızı almanızı söyleyen biri varsa, bu kişi ile iletişiminizi kesmelisiniz. Çünkü mal sahibi olmak 20 ile 30 yaşları arasında mal kiralamaktan daha pahalıdır. Türkiye’de normal standartlarda bir ev almak istediğinizi düşünelim ve bu evin değeri 300 bin TL olsun. 120 ay vadeli ev kredisi alarak ömrünüz boyunca (ki ömrünüz yetmeyedebilir) ev kredisi ödemek için çalışmayı mı tercih edersiniz yoksa bir yıllık sözleşme dahilinde kirası bin 100 TL olan ve yıllık masrafı kira bedeli olarak 13 bin 200 TL’ye gelen bir evde mi oturmak istersiniz? Amacınız bu yaşlar arasında birikim yapmak ise ev ve araba hayali kurun ama satın almayın. Bunlar yerine sağlığınıza ve eğitiminize yatırım yapın. Çünkü ileriki yaşlarınız içerisinde sizlere çok para kazandıracak iki şey sağlığınız ve eğitiminiz olacaktır. Kendinizi ne kadar çok eğitir ve geliştirirseniz, o kadar çok para kazanabilirsiniz. Karşınızda birçok kapı açılabilir ve bu kapıları da yalnızca bilgi ile açabilirsiniz.

Herhangi bir şekilde yatırım yapmayı da bilmiyorsanız, yatırım yapmaktan vazgeçin veya sizin için yatırım yapabilecek banka gibi aracı kurumları tercih edin. Duygularınızı değil, mantığınızı kullanın. Çünkü mantık sizi A noktasından B noktasına götürür fakat duygular B noktasına varmadan C’ye atlamanıza ve pişman olmanıza neden olabilir.

3.      Pasif Bir Gelir Kaynağı Her Zaman İşinize Yarar

Henüz 20’li yaşlardayken bulabileceğiniz pasif gelir kaynağı, hayatınızın her noktasında işe yarayacaktır. Bu yaşlardayken elde edeceğiniz pasif geliri yatırım yapmak için kullanırsanız, gelecek yaşantınızda da maddi herhangi bir problemde zorluk çekmezsiniz. Kendinize ait finansman kaynağınız bulunur ve borcunuz varsa ödeme yapmak için borç alma yükümlülüğüne girmezsiniz.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.