4 Finansal Farkındalık Stratejisi ile Ekonominizi Rahatlatın

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte ihtiyaç listemiz ile birlikte ihtiyaç duyduğumuz ürünlere ödediğimiz bedeller de arttı. Durum böyle olunca bütçeyi korumak daha da zor bir hal aldı. Her şeye yetişmenin oldukça güç olduğu bugünlerde sizi ekonomik olarak biraz da olsa rahatlatabilecek özelliğe sahip olan 4 finansal farkındalık stratejisi önerimiz var. Uygulanması kolay olan bu stratejiler hayatınıza dahil ederek bütçenizi korumanız mümkün.

Elinizdeki Paranın Önemini Bilin ve Değerlendirin

Hepimiz daha çok paraya sahip olmak isteriz. Daha çok kazanç sağlama konusuna çok fazla odaklanırken kimi zaman ellimizdeki gelirimizin önemini unutabiliyoruz. ‘Pirince giderken eldeki bulgurdan da olmak’ deyimi tam da bu noktada anlam kazanıyor. Daha fazlasına ulaşabilmek için öncelikle elimizdeki mevcut gelirlerimizi değerlendirmesini bilmeliyiz. Aksi halde o hayalini kurduğumuz daha çok para ya da daha çok kazancın bizi bulması oldukça zor olacaktır.

Gelirinizin Yüzde 5’lik Bölümünü Birikime Ayırın

Birikim yapmak konusunda biraz daha kendinizi zorlayabilirsiniz. Elinize geçen her paranın yüzde 5’lik kısmını sanki hiç yokmuş gibi düşünüp bir kenara atabilirsiniz. O kenarda biriken paranın kısa zamanda ne kadar büyük bir meblağa ulaştığına sizler bile şaşıracaksınız. Kabule diyoruz her kazancınızın yüzde 5 oranındaki bölümünü kenara ayırıp birikim olarak değerlendirmek çok da kolay değil. Ancak sonucunda birikimleriniz ile satın alabileceğiniz şeylerin sayısı ve değeri de bir o kadar büyük olacaktır.

Elinizin Altında Duran Fazlalıklardan Kurtulun

Kabul etsek de etmesek de fuzuli olarak çok fazla harcama yapıyoruz. Zamanında satın almış olduğumuz birçok şey öylece kenarda duruyor. Artık işlevini yitirmiş olan ve kullanamadığımız her şeyi elimizden çıkartmanın tam zamanı!

Kullanmadığımız fazlalıkları ikinci el ürün satışının gerçekleştiği uygulamaları kullanarak nakit paraya çevirebiliriz. Para elde edemeyecek bile olsak kullanmadığımız her şeyi yine de elden çıkarmamız gerekiyor. Aksi halde eksikliklerimizin neler olduğunu fark etmemiz ve doğru yönde harcamalar yapmamız pek mümkün olmayacaktır.

Harcamalarınızda Nakit Ödeme Yolunu Tercih Edin

Satın aldığınız şeylerin ödemesini nakit olarak yapmak size birçok yönden avantaj sağlayacaktır.

Birincisi kart ile yapmakta olduğumuz her harcamada bizden çıkan paranın pek de bilincinde olamıyoruz. Elimizden paranın çıkmaması ile geri ödemesi sırasında yaşayacağımız zorluğun tam anlamıyla farkında olamıyoruz.  Kart ile şipşak ödeme yapmak yerine cebinizi sıcak tutan o paradan ödeme yaparak eksikliğini daha kolay fark edebilirsiniz.

İkinci sebep ise kredi kartı ile yapılan harcamalarımızda taksitlendirme yoluna gidebiliyoruz. Böyle bir durumda faiz oranı ne kadar olursa olsun satın aldığımız ürünün haricinde ekstra bir bedel ödemek zorunda kalıyoruz. Eğer satın alacağınız şey çok acil değilse ve nakit paranızda varsa kesinlikle nakit para ile satın almak en karlı satın alma şekli olacaktır. Tabi ki bankadan daha zenginim diyerek keyfi olarak faiz ödeyerek bankayı daha da zengin etmek gibi bir hedefiniz yoksa…