4 Maddede Erkekler Ne Söyler Kadınlar Ne Anlar?

Kadın – erkek ilişkileri yüzyıllardır karmaşık görülmekte ve bu ilişki üzerine çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Yapılan araştırmaların pek çoğu erkekler ile kadınlar arasındaki zihin farklılığından ötürü iletişim alanında başarısızlıklar yaşandığını ortaya koymuştur.

BBC Türkçe tarafından “Bilim – Teknoloji” sayfasında Philadelphia’da yer alan Pennsylvania Üniversitesi’ne ait bir araştırma yayımlandı. Yayımlanan araştırmaya, yaşları 8 ile 22 arasında değişen 521 adet kadın ve 428 adet erkek katıldı. Araştırmanın teması ise kadın ve erkek arasındaki farklılıkların, değişik beyin yapısı ve beyindeki sinir bağlantıları ile ilgili olarak açıklanabilmesi idi. Bunun üzerine her iki cinsiyete de psikolojik deneyler yapıldı. Araştırma içerisinde yer alan Psikoloji Profesörü Ragini Verma yapılan deneyleri yorumlarken şu açıklamada bulundu:

“Bu haritalar bize, insan beynindeki kesin ve tamamlayıcı mimari farkları gösteriyor. Bu da erkeklerin ve kadınların neden bazı alanlarda birbirlerinden daha üstün olduklarını anlamak için sinirlere dayalı bir temel sunuyor. Erkeklerin harita okumak gibi “motor becerileri” ve konumlandırmayla bağlantılı yeteneklerinin kadınlardan daha gelişmiş olduğu bir gerçek. Kadınların da bir kelime veya birinin yüzünü hatırlamak, empati yeteneğini kullanmak, duygusal zekaya sahip olmak gibi alanlarda erkeklerden daha iyi olduğunu bilmek gerekiyor.”

Tüm bu farklılıklar bizlerin iletişim alanında problem yaşamasına neden oluyor. Ya kadınlar erkekleri anlayamadığını ya da erkekler kadınları bir türlü anlayamadığını söyleyerek hayatlarını geçiriyor. Bu duruma bir el atmak istiyor ve burada sizlerle, erkeklerin gerçekte ne söylemek istediğini, kadınların ise ne anladığını paylaşıyoruz…

1.      Seni Üzmek İstemem

Genellikle erkekler yeni tanışmış oldukları bir kadına ya da ilk buluşmada hoşlanmadıkları, iletişimlerini devam ettirmek istemedikleri kadınlara bu cümleyi kurmayı tercih ederler. Bu cümle ile karşılaşan kadınlar, “Beni üzmek istemediğine göre beni fazlası ile önemsiyor olmalı. Beni üzse de bunu isteyerek yapmayacağı için onu affetmeliyim.” şeklinde düşünür. Fakat bu cümlenin gerçek anlamı şudur:

“Seni üzmek istemediğimi söylesem de üzeceğim. Bu sorumluluğu almak istemiyorum. Seni ve ilişkimizi etkileyen şeylerin farkında olmadan hareket ediyorum çünkü bencilim. Kendimi düşünmeyi seviyorum. Sonuçlarının ne olacağını bilmeden yaşamak istiyorum. Sadece anı yaşıyorum. Seni neyin üzdüğünü ya da sana neyin acı verdiğini anlamıyorum.”

2.      Bana Çok Fazlasın

Kadınlar bu cümle karşısında genellikle erkeğin özgüvensiz olduğunu düşünür ve içlerinden şöyle der, “Ne kadar tatlı… Bana kendisini yakıştırmıyor fakat ben onu fazlası ile beğeniyorum. Ona sevgi göstermeliyim. Buna ihtiyacı var.” ve hemen annelik içgüdüsü ile erkeğe daha anaç davranmaya başlarlar. Fakat bu cümlenin anlamı şudur:

“Hayal etmiş olduğun ilişkiyi istemiyorum. Bu yüzden bana göre fazla iyi olduğunu söyleyerek bu ilişkiden uzaklaşmak istiyorum. Sana yetemeyeceğimi de biliyorum ve bunun için mücadele etmek istemiyorum.”

3.      Seni Benden Daha Fazla Kimse Sevemez

Her kadının hayatında mutlaka bir kez de olsa duyduğu cümlelerden yalnızca biridir. Bu cümle aslında, “Sana çektirdiğim çilelerin ve acıların farkındayım. Fakat seni sevdiğimi düşün ki beni terk etme, beni bırakma. Kendi hayal dünyanda yaşamaya devam et. Diğer erkeklerin benden daha kötü olduğunu düşün. Zaten daha iyisini hak etmiyorsun. Ben sana yeterince değer ve sevgi veriyorm.” demektir. Oysa kadınlar böyle bir cümlenin karşısında erkeğin onu deliler gibi sevdiğini, eksik olduğunu düşündüğü noktalar yüzünden bir başkasının asla onu kabul etmeyeceğini düşünür.

4.      Keşke X Senesinde Tanışsaydık

“Benden o kadar etkilenmiş ki, bensiz geçirmiş olduğu zamanlar için üzülüyor. Benimle birlikte olmayı aşırı derecede istiyor. Onu ne kadar çok sevdiğimi gösterirsem, bana karşı koyması imkansız olur. Mutlaka kaçırdığımız zamanları telafi etmenin bir yolunu bulmalıyım.” diye düşünen kadın karşısında erkek aslında şunu demek istemektedir:

“Daha önce karşılaşsaydık belki şu an seninle birlikte olabilirdim. Evli, nişanlı ya da sevgilisi olan bir adam olmazdım. Yıllar sonra birbirimizi bulmuş olmamız şu an hayatımdaki ilişkiyi bitirmemi sağlayacak değil. Fakat sen de kabul edersen ve gizli aşk istersen ben buradayım.”